İK Blog

Valla Öyle Bir Batırdım ki


Yazar: Ece Erkal

Etiketler: girişimcilik, başarı hikayeleri


Bugüne kadar katıldığınız konferanslarda, sunumlarda, eğitimlerde hep birilerinin başarı hikayelerini mi dinlediniz? Ve artık bunların yetersiz hatta bazen sıkıcı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Peki, birileri size tüm açıklığıyla ve içtenliğiyle bir işi nasıl batırdığını anlatsa, eğlenceli bir şekilde paylaşsa "kesinlikle buradan kendime bir ders çıkarırdım" der miydiniz?

Ne mutlu ki 2012 yılından bu yana böyle bir hareket var ve hızla tüm dünyaya yayılıyor. Her ay onbinlerce kişinin katıldığı bu etkinlik girişimciler için inanılmaz fırsatlar sunuyor. Evet Fuckup Nights'tan bahsediyoruz! Meksika'da, iş kurma hayallerini gerçekleştirmek için yola çıkan ve sonunda bu işleri batıranlar, kendi aralarında başarısızlık hikayelerini anlatırken hem çok eğlendiklerini hem de nerede hata yaptıklarının artık bilincinde olan kişiler olarak diğerlerine fayda sunduklarını fark ediyorlar. Bu kendi aralarında yaptıkları konuşmaları daha çok insanla paylaşıyor, artan ilgiyi gördüklerinde de bunu düzenli bir etkinliğe dönüştürüyorlar. Fuckup Nights fikri bu şekilde ortaya çıkıyor. Ayda bir düzenleniyor. Her geceye 3 veya 4 konuk davet ediliyor. Başarısızlık hikayesini paylaşacak konuklar; 7 dakikada ve en fazla 10 slaytla nasıl bir iş kurduklarını, neler deneyimlediklerini ve işi nasıl batırdıklarını özgürce ve açık yüreklilikle anlatıyorlar. Sunumdan sonra da her konuşmacı için soru cevap kısmı başlıyor. Nisan 2015 itibariyle Antartika hariç tüm kıtalarda ve tam 100 ayrı şehirde her ay düzenleniyor bu etkinlik. Ülkemizde ise öncüğü yapan şehir İzmir ayrıca İstanbul'da da yapılıyor.

Girişimcilik yeni mezun veya adayı gençler arasında önemli bir kariyer yolu alternatifi. Girşimciliğin son yıllarda ülkemizde teşvik edilmesi ve daha sistematik, akılcı yaklaşımlarla desteklenmesi bu fikrin benimsenmesi ve yaygınlaşmasında önemli bir etken. Bugün üniversite bünyelerinde kurulan teknoparklar, kuluçka merkezleri, girişimci fikrine finansal olarak yatırımcı desteğinin yaygınlaşması, alanında uzman kişiler ve akademisyenler tarafından sunulan mentörlük fırsatları da girişimciliğin önünü bilinçli şekilde açan diğer etkenler. Tüm bu olanakların amacı girişimcinin iş fikrim diye çoğu zaman tutku ile bağlandığı hayalini sağlam bir hedefe dönüştürmek, iş kurma aşamasna getirinceye kadar çözüm ortaklığı yapmak.İşte Fuckup Nights da bir girişimci olarak yararlanabileceğiniz en yeni ve en eğlenceli desteklerden biri. Birisi bize doğrudan herhangi bir konuda "şunu yapma, bunu yap, ben olsam…, aman sakın" diyerek akıl vermeye kalksa çoğu zaman rahatsız oluruz ve genellikle de dinlemeyiz. Burada yapılan iş ise çok farklı. Başarısızlık korkusu çoğumuzun yaşadığı ve bizi oldukça sınırlandıran bir durumdur. Bu insanlar ise girişimci olarak zaten bu korkularına rağmen harekete geçmeyi seçen, anlattıkları hikayelerden sonra yeniden ayağa kalkarak başarılı işler yaparken öğrenmeye devam eden ve başarısızlıklarını anlatarak bu korkunun üstesinden gelmek için bizlere ilham olan kişiler. Sadece kendi hikayelerini ve kendi çıkarımlarını, aldıkları dersleri ve hatalarını sorumluluk alarak keyifle anlatan insanlar. Tüm bunlardan kendimize pay çıkarmak ise tamamen bizim sorumluluğumuz. Eleanor Roosevelt'in dediği gibi "Başkalarının hayatından ders alın. İnsan bütün hataları kendi yapacak kadar uzun yaşamıyor".

Ben geçtiğimiz hafta bu etkinliğe katıldım ve kendi fuckup hikayesi olan biri olarak çok da etkilendim. Paylaşılan hikayelerde ortak seçiminden, öngörülemeyen masraflara, şans faktöründen iş modeli seçimine pek çok önemli konu gündeme geldi. Bütün konukların ortak söylemi ise "daha çok dinleyin" di.

Bir iş kurmayı mı hayal ediyorsunuz? Birileri nasıl başarmışı merak ettiğiniz kadar birileri de nasıl batırmış olabilir diye merak ederseniz, bu etkinliğe katılmanızı keyifle öneririm. Sizin gibi girişimci olmak isteyenler, zaten olanlar, bu ekosistem içinde destekleyici rolü olan daha pek çok kişiyle de keyifli bir ortamda tanışma fırsatı bulacağınıza da emin olun. Belki de batırma hikayeniz vardır ve artık onu özgür bırakarak pek çok başka insana da iham olma vaktiniz gelmiştir. Şehrimde yok ki, İzmir, İstanbul veya dünyanın başka yerine de gidemem diyorsanız, belki şehrinizde bu etkinliği başlatmak için sizin sunacağınız bir katkı vardır. Bilenler duymayanları davet etsin. Başarısızlıklar da, başarı kadar hak ettiği değeri bularak tüm dünyada dilden dile dolaşsın ve yeni başarılar için yolumuzu aydınlatsın. Daha detaylı bilgi için www.fuckupnights.com'u inceleyebilir, İzmir ve İstanbul etkinlik duyurularını facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

Sevgimle,

15/12/2015

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Ece Erkal - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Ece Erkal

Bireysel Gelişim Uzmanı

  
  

ODTÜ İşletme mezunu. Dokuz Eylül Üniversitesi Pazarlama Bölümü yüksek lisans sahibi. Bankacılık sektöründe uzun yıllar çalıştı. Şu anda bireysel gelişim uzmanı, kariyer koçu ve yaşam koçu olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62832 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!