İK Blog

Başarısızlığın Adımları


Yazar: Gökhan Gökalan

Etiketler: başarı, kişisel gelişim


Kariyer içerisinde başarıya yoğunlaşmak ve ileriye doğru bakmak en önemli şey olarak görülür. Halbuki tek başına çok yetersizdir ve sadece sonuca yoğunlaşırsanız yolunuz üzerindeki birçok engeli göremezsiniz. Başarıya ulaşmak için başarı kadar sizi başarısızlığa götürebilecek durumları da görebilmelisiniz. Onlardan sadece bu şekilde uzaklaşabilirsiniz.

İşte sizi başarısızlığa götürebilecek nedenler ve onları nasıl engellemeniz gerektiği:

1. Yapmak yerine istemek

Başarısız insanların en büyük hatalarından birisi, gerçekleştirmek istedikleri şey için yaptıkları tek şeydir: "Bunu istemektir." Gerçekleştirmek için istemenin yanında devam edip yapmak gerekir.Bu yüzden neleri sadece istediğinize ve neleri yapmak için ilerlediğinize dikkat edin.

2. Düzeltmek yerine eleştirmek

Eleştirmek kolaydır. Başarısız insanlar bir hata olunca ilk olarak bu hatanın kim tarafından yapıldığını bulmaya çalışır, ardından bu kişiyi eleştirmek için ilerler. Bu ilerlemeyi durduracak bir süreci ortaya çıkartır. Hataların ardından problemleri değil çözümleri tartışabilmelisiniz.

3. Hedefsiz hareket etmek

Bir insan eğer nereye gittiğini bilmiyorsa ne kadar ilerlediği hiç önemli değildir. Her zaman ulaşmak istediğiniz bir nokta olsun çünkü amaçsız hiç bir şey doğru ilerlemez.

4. Tek doğruya inanmak

Başarısız insanların yaptığı bir diğer hata her zaman tek bir doğru olduğuna inanmalarıdır. Hedefe giden tek bir yola inanırlar ve o yolu her geçemediklerinde tekrar denerler. Başarı için bakış açınızı genişletin. Aynı noktaya birden çok yoldan gidilebildiğini sadece bu şekilde görürsünüz. Ve evet her zaman birden fazla yol vardır.5. Yürümek gerekirken koşmak

Eğer çabuk düşmek istiyorsanız yürümeyi öğrenmeden koşmayı deneyin. Başarısızlığın ortaya çıkmasını sağlayan bir nokta yürünmesi gereken yerde koşmaktır. Aceleci ve plansız davranmayın. Önce yürümeyi öğrenin. Yavaş ama sonuca giden bir yol, hızlı ama hiçbir yere gitmeyen yoldan her zaman daha iyidir.

6. Çabuk pes etmek

Her yolda engeller vardır. Herkes hata yapar. Ama sadece hatalarından sonra pes etmeyip ilerleyenler başarıya ulaşır. Eğer bir kariyer seçtiyseniz ve ilerliyorsanız, durduğunuz noktalarında olacağını bilin. Önemli olan geri dönmeyip tekrar ilerlemek için mücadele etmektir.

7. "Biz" kelimesini öğrenmemek

Herkes başarısız olur ama eğer en hızlı kim başarısız olur diye sorarsanız, cevabı "ben" diyen kişidir. İki kişinin bir kişiden daha iyi olduğunu bilin, üç kişinin iki kişiden... Başarı için "ben" kavramından uzaklaşıp "biz" kavramını kabul etmelisiniz.

8. Mükemmel zamanı beklemek

Eğer bir şeyin olmamasını istiyorsanız mükemmel zamanı bekleyin. Çünkü mükemmel zaman hiçbir zaman gelmez. Hiçbir iş mükemmel şartlarda oluşturulmaz. Her zaman engeller, her zaman zor koşullar vardır. Bu yüzden beklemekten vazgeçin ve harekete geçin.

10/05/2013

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Gökhan Gökalan - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Gökhan Gökalan

Blog Yazarı, Yaratıcı İçerik Yönetmeni

  
  


Perakende ve internet sektörlerinde çalıştı. Kişisel gelişim ve motivasyon üzerine kendi blogunu yazıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63033 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!