İK Blog

Başarıya Ulaşmak İçin 3 Önemli Adım


Yazar: Gökhan Gökalan

Etiketler: başarı, kişisel gelişim

Görüntüleme Sayısı 7881 görüntülenme

Daha iyi bir işte çalışmak, iyi bir okulda okumak, bir kitap yazmak, zayıflamak. Başarmak istediğiniz şey büyük ya da küçük olsun başarıya ulaşmak tahmin ettiğinizden daha kolaydır.

Başarı için büyük tecrübeler, para ya da şansa ihtiyacınız yok. Başarının yolu küçük adımlarda gizlidir.Hayalinizi gerçekleştirmek, hedeflerinize varmak için ihtiyacınız olan şeyler çok kolay ulaşabileceğiniz bir noktada. Hemen sizin yanınızda:

1) Tutkulu olun
Yapmak istediğiniz her ne ise bunu başarmak için ihtiyacınız olan ilk şey tutkudur. Tutku sizin anahtar kelimenizdir çünkü başarı sadece vazgeçmeyenlerin ulaştığı bir ödüldür. Bunu da sadece yaptığınız ya da yapmak istediğiniz işe olan tutkunuz belirler. Pes etmeden devam edebildiğiniz işler sizi başarıya götürür. Hayalinizdeki şirketlere yaptığınız bir kaç iş başvurusundan sonuç alamadığınızda, diyet yapıp ilk hafta sonunda kilo veremediğinizi gördüğünüzde ya pes edersiniz ya da hedefinizi bilir, oraya ulaşmak için çalışmanız gerektiğini görürsünüz ve tutkunuzun peşinden giderek devam edersiniz.

2) Zaman yaratın
Başarı için zaman paha biçilmez bir değerdir. Eğer yeterli zamanınız var ise her şeyi yapabilirsiniz. Bu yüzden başarmak için yeterli zamanın ne kadar olduğunu bilmelisiniz. İsteklerinizin hemen bugün, hatta şu anda olmasını istiyor olabilirsiniz. Böyle olduğunda gerçekleşmeyen başarılar için kendinizi hayal kırıklığına uğramış hissedersiniz. Fakat başarı için zaman ayırmanız gerekir. Eğer önünüzdeki sınavı geçmek istiyorsanız ona son gün değil her gün çalışmalısınız. Her şeyin bir anda değil küçük anların toplamında oluştuğunu görün ve kendinize gerçekçi zamanlarla hedefler koyun.

3) Korkmayın
Hata yapmaktan korkmayın. Hata yapın. Evet hata yapmak korkulacak bir şey değildir. O sizi başarıya götüren bir eylemdir. Hata yaptınız ya da yapacaksınız. Herkes gibi sizde yere düşeceksiniz. Ve sadece başaranlar gibi tekrardan ayağa kalkacaksınız. Hatalardan ders çıkarttığınız sürece o, sizi başarıya götürecek çok büyük bir güç sağlar. Çünkü takıldığınız engelleri gördüğünüzde yola devam ederken aynı engeller artık sizin için sorun değildir. Bu engellerin sizi nasıl durdurmaya çalışacağını bilir ve onları geçmenin diğer yolunu görürsünüz. Bu yüzden Başarıya ulaşmak için hata yapmaktan korkmayın hata yaptığınızda tutkunuz sayesinde ayağa kalkacak ve devam edeceksiniz.

3 kolay adım. Tutkulu olun, zaman yaratın ve korkmayın. İstediğiniz ne ise bu 3 küçük adım sizin yol göstereniniz. Onlar sizi başarıya doğru ulaştırmak için hemen sizin yanınızdalar. Onlar ücretsiz ve hep sizinle. Sadece onları hissetmelisiniz.

15/10/2012

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Gökhan Gökalan - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Gökhan Gökalan

Blog Yazarı, Yaratıcı İçerik Yönetmeni

  
  


Perakende ve internet sektörlerinde çalıştı. Kişisel gelişim ve motivasyon üzerine kendi blogunu yazıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

Etkili CV Hazırlama

CV Hazırlama
Blog Yazıları

Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Görüşmesi Mülakat

İş Görüşmesi
Blog Yazıları

İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

Kariyer Planı

Kariyer Planlama
Blog Yazıları

Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Hayatı, Kariyer

İş Hayatı, Kariyer
Blog Yazıları

İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63761 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!