İK Blog

Özgeçmiş oluştururken dikkat edilmesi gereken 6 nokta


Yazar: Gökhan Gökalan

Etiketler: CV hazırlama, özgeçmiş

Görüntüleme Sayısı 14986 görüntülenme

Tecrübeleriniz ve eğitiminiz ne kadar kaliteli olursa olsun ya da ne kadar iyi bir çalışan olursanız olun yeni işinizle aranızda birkaç kâğıt parçası kadar ince bir çizgi vardır. Eğer kendi değerinizi özgeçmişinizde yaptığınız yanlışlarla iyi aktaramazsanız, ikinci adıma hiç geçemeyebilir ve bu yüzden birçok iş fırsatını kaçırabilirsiniz.

İnsan Kaynakları departmanları kendilerine gelen başvuruları taramak ve potansiyel çalışan adaylarını belirlemek üzere özgeçmişlerinizden yararlanırlar. Bu yüzden özgeçmişinizde yapacağınız küçük hatalar mülakat için çağırılmamanıza ve kendinizi ifade edemeyip, bu iş için uygun olduğunuzu gösterememenize sebep olabilirler.İşte Özgeçmiş hazırlarken dikkat etmeniz gereken 6 küçük ama önemli adım:

1. Ön yazı yazın.
Özgeçmişler belirli kurallara uygun şablonlar halinde yazılırken ön yazı, kendi cümlelerinizi ve düşüncelerinizi, neden başvurduğunuzu ve nasıl yarar sağlayabileceğinizi bir paragraflık kısa ve açıklayıcı bir yazı ile aktarmanızı ve en baştan dikkat çekebilmenizi sağlarlar.

2. Fotoğraf kullanın.
Özgeçmişinizde her daim güncel bir fotoğrafınızın olması gerekir. Fotoğraf kullanırken profesyonel çekilmiş bir fotoğraf, vesikalık kullanabilirsiniz. Asla günlük fotoğraflarınızdan kırpılmış bir kareyi kullanmayın.

3. Dilbilgisine dikkat edin.
Özgeçmişinizi hazırlarken sadece yeteneklerinizi ve tecrübelerinizi sıralamamalı, onları anlatırken kullandığınız dilbilgisine de dikkat etmelisiniz. Özgeçmişlerde en sık yapılan hatalar dilbilgisinden kaynaklanmaktadır. Yanlış ya da eksik yazılmış bir kelime ilk izlenim için hiç hoş karşılanmaz.

4. Bölümleri ve başlıkları koyu olarak yazın.
İş tecrübeleri, yetenekler, kişisel bilgiler gibi kısım ve başlıkların özgeçmişinizin okunması sırasında kolaylık sağlaması için koyu/kalın puntolarla yazılması önemli bir noktadır. Bu şekilde okunması daha akıcı ve kolay bir özgeçmiş oluşturursunuz. Okuyan kişi de aradığı kısmı daha kolay ve hızlı bulur.

5. İş tecrübelerinize dikkat çekin.
Özgeçmişinizde en önemli kısım iş tecrübelerinizdir. Eğer Yeni mezun/tecrübesiz değilseniz bu kısmı ön planda ve daha detaylı olarak göstermeniz çok önemli. İşverenler sizin eski işinizde neler yaptığınızı ve nasıl yaptığınızı daha sizi görmeden bilmek isterler.

6. Fazla detaydan kaçının.
Özgeçmişler adı üstünde öz olmalıdırlar. 1 sayfa ideal ve yeterlidir. Eğer gerçekten çok fazla tecrübe, yetenek ve eğitim bilginiz var ise nadir olarak 2 sayfaya çıkabilirler. Fakat 1 sayfa olarak tutmak hem okunma, hem de gerekli derecede sizi tanımaları için yeterlidir. Özgeçmiş sizi işe aldıracak adım değildir. Detayları ve anlatmak istediklerinizi mülakat ve görüşme kısımlarına saklayarak dikkat çekici ama yeterli uzunlukta bir özgeçmiş yazın. Daha fazlasını değil.

02/02/2015

Yorumlar


Sahir Polatlı   09/01/2019 13:43
Gökhan Bey sade anlatımınız için teşekkür ederim. CV hazırlarken çok faydalı oldu.


Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Gökhan Gökalan - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Gökhan Gökalan

Blog Yazarı, Yaratıcı İçerik Yönetmeni

  
  


Perakende ve internet sektörlerinde çalıştı. Kişisel gelişim ve motivasyon üzerine kendi blogunu yazıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

Etkili CV Hazırlama

CV Hazırlama
Blog Yazıları

Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Görüşmesi Mülakat

İş Görüşmesi
Blog Yazıları

İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

Kariyer Planı

Kariyer Planlama
Blog Yazıları

Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Hayatı, Kariyer

İş Hayatı, Kariyer
Blog Yazıları

İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63761 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!