İK Blog

Amacınızı Bulun ve Ona Ulaşın


Yazar: Gökhan Gökalan

Etiketler: kariyer planlama, kişisel gelişim

Görüntüleme Sayısı 3558 görüntülenme

Birçok insan başarmak için gerekli olan yere ulaşamaz. Başarı bu yüzden değerlidir. Eğer başarılı olan insanların arasına katılmak istiyorsanız yapmanız gereken şey öncelikle nasıl başarılı olacağınızı bulmak değil, ne için başarılı olacağınızı bulmanızdır. Hayatta amacınızı bulmalı, onu anlamalı ardından onu başarmalısınız. Nereye gideceğinizi bilmeden yola çıkmak sadece uzun bir yolculuğa sebep olur.

Amacınızın aslında ne olduğunu biliyorsunuz sadece onu fark edemiyorsunuz. Bilinçaltınızda bulunan istekleriniz, size dayatılan sorumluluk ve beklentiler içerisinde fark edilmiyor.

Hayattaki amacınızı ve başarılı olacağınız hedefleri bulabilmeniz için öncelikle kendinize sormanız gereken sorular var.

 • Neleri yaparken mutluluk duydum? Şu ana kadar hayatınızda yaptığınız hangi aktiviteler hangi işler size mutluluk verdi? En mutlu olduğunuz zaman ne zamandı? Neler yapıyordunuz?

 • Beni en çok heyecanlandıran şeyler neler? Yapmaktan zevk aldığınız, sizi heyecanlandıran, kalp atışınızı hızlandıran, hiç sıkılmadan yaptığınız, yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız şeyler neler?

 • Yeteneklerim neler? Neyi iyi yapabiliyorsunuz? İnsanlar sizden hangi konuda yardım istiyorlar? Hangi konularda size danışıyorlar? Sizde imrendikleri şeyler neler?

 • Kimlere özeniyorum? Hayatta herkesin idolleri vardır. Onlar gibi olmak istediği kişiler. Bu kişilerin yaptığı şeylere özenirler. Bu kişileri, idollerinizi iyi analiz edin. neyi nasıl yaptıklarını, doğrularını görün ve onları kendiniz için uygun şekle çevirin.  Bu sorulara vereceğiniz cevapları iyi analiz etmelisiniz. Bu sorulara cevap verirken yaparken sevdiğiniz ve ayrıca yapmaya devam edebileceğiniz özelliklerinizi görebildiniz mi? Bunları yaparken para kazanabilir misiniz?

  Ortaya çıkan olasılıkları değerlendirmek için harekete geçmelisiniz. Sizi durdurmak için içinizden bazı düşünceler geçebilir. Onlardan uzak durmayı başarmanız gerekir. İnsanların buldukları amaçlarına gitmelerini engelleyen en genel düşünce ve inanışları şunlardır:

  -Bunu yapabileceğime inanmıyorum.
  -Bu hiç gerçekçi gelmiyor.
  -Bu doğru karar mı?
  -Ya olmazsa?

  Bu 4 düşünce ve inanış aslında hiç kesinliği olmayan görüşleri ve korkuları belirtir. İnsanların daha başlamadan amaçlarına ulaşmalarını engeller. Oysa hiçbirinin kesin sonucu başlamadan bilinemez. Denemeden görülemez.

  Bu yüzden amaçlarınıza doğru ilerlemek için "denemeniz" gerekir. Belki ilk seferde başaramayacaksınız. Belki bulduğunuz amacın doğru olmadığını göreceksiniz ve belki başaracaksınız. Bunu belirleyen şey ilk adımı atmanız ile ortaya çıkar. En baştan pes etmek sadece bir pişmanlığın oluşmasına sebep olabilir.

  Başarıyı yakalamak için amacınızın ne olduğunu farkedip onun için harekete geçmeniz gerekir.

  16/11/2012

 • Yorum Yap

  Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

  İsim:

  E-posta:

  Yorum:


  Gökhan Gökalan - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

  Gökhan Gökalan

  Blog Yazarı, Yaratıcı İçerik Yönetmeni

    
    


  Perakende ve internet sektörlerinde çalıştı. Kişisel gelişim ve motivasyon üzerine kendi blogunu yazıyor.

  İK Blog Sayfalarımız

  İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

  Etkili CV Hazırlama

  CV Hazırlama
  Blog Yazıları

  Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


  Detay >>

  İş Görüşmesi Mülakat

  İş Görüşmesi
  Blog Yazıları

  İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


  Detay >>

  Kariyer Planı

  Kariyer Planlama
  Blog Yazıları

  Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


  Detay >>

  İş Hayatı, Kariyer

  İş Hayatı, Kariyer
  Blog Yazıları

  İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


  Detay >>

  İnsan Kaynakları Blog Yazarları

  Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

  Aradığınız İşi Hemen Bulun!

  CVyolla.com'da 63806 üye firma eleman arıyor.


  İŞ BUL


  Sosyal medyada bizi takip edin!

  En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!