İK Blog

Kişisel Markalaşma için Temeli oluşturmak


Yazar: Gökhan Gökalan

Etiketler: kişisel gelişim, kariyer planlama


"Kişisel markalaşma"yı son yıllarda sık sık duyduğunuza eminim. Bunun en basit anlamı dışarıya karşı kendinizi nasıl gösterdiğinizdir. Çünkü siz isteseniz de istemeseniz de arkadaşlarınızın, birlikte çalıştığınız kişilerin, patronunuzun hatta ailenizin sizin hakkınızda iyi ya da kötü düşüncüleri vardır.

İşte bu kaçınılmaz düşünceleri ve görüşleri olumlu ve tam da sizin istediğiniz gibi yapmak için sizin adım atmanız ve kendi kişisel markanızı, başkalarında oluşturduğunuz algıyı belirlemeniz lazım.

Her marka belirgin ve akılda kalıcı bir özelliği ile tarif edilebilir. "BMW" sürüş keyfi algısını oluştururken "Ferrari" denildiğinde akla güç gelir. Peki sizin isminizden bahsettiklerinde insanların aklına ilk gelen şey nedir? Bu sizin markanızın temeli olacaktır.

Bunun için en iyi yeteneğinizi, özelliğinizi ortaya çıkartmalı ve farkındalık oluşturmalısınız. Dikkat etmeniz gereken nokta odağınızı iyi seçmek ve çok fazla özellik yerine belirli bir,iki özelliğinize odaklanmak.Bunun için öncelikle kendinizde gördüğünüz 10 yetenek,özelliği bir kağıda yazın.
(Duygusal, Lider, Başarılı, Sakin, Atak, Çabuk öğrenen, Hızlı, Kontrollü, Becerikli, Samimi, Vs.)

Bu 10 maddeden kendinizde öne çıkartmak istediğiniz 3 maddeyi seçin.

Ardından bu 10 maddeyi ailenize, arkadaşlarınıza göstererek 1'den 10'a kadar sizi hangisinin daha iyi anlattığını belirlemelerini isteyin ( en iyi için 10, en kötü için 1)

Bu sıralamaların ortalaması ile kendi 3 maddenizi karşılaştırın. Eğer seçtiğiniz maddeler aile ve arkadaşlarınızın çoğunlukla 1-2-3-4 puan verdikleri ise onları silin. Geriye kalanlar sizin kişisel markanızın temellerini oluşturacağınız özelliklerinizdir.

Kişisel markanızın temelini oluştururken yapmamanız gereken şey bunu sadece kişisel bir algı yaratmak için kullanmak olacaktır. Bu şekilde asla başaramazsınız.

En önemli adım bu algıları hayatınızın bir parçası yapabilmektir.

Sadece iş yerinde ve arkadaşlarınla iken değil hayatınızın tüm anlarında bu özellikleri yaşatmalısınız.

Unutmayın siz kendinizin patronusunuz ve kendinizi en iyi tanıyan da sizsiniz. İş yerinde çok çalışırken eğer kendinizi sürekli televizyon karşısında buluyorsanız belki de "çalışkan" kelimesi sizin markanızın temeli değildir. İş yerindeki tüm etkinliklere katılırken özel hayatınızda fazla arkadaşınız yok ise "sosyal" kelimesi size uymayabilir. Bu yüzden tüm hayatınızda yansıtabileceğiniz özelliklerinizi seçmeli ve onları insanların fark etmesi için uygulamaya başlamalısınız.

08/01/2013

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Gökhan Gökalan - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Gökhan Gökalan

Blog Yazarı, Yaratıcı İçerik Yönetmeni

  
  


Perakende ve internet sektörlerinde çalıştı. Kişisel gelişim ve motivasyon üzerine kendi blogunu yazıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63043 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!