İK Blog

Daha iyi hedefler nasıl alınır?


Yazar: Gökhan Gökalan

Etiketler: başarı, kişisel gelişim


Herkesin hedefleri vardır. Mutlu olmak, zengin olmak, terfi almak, araba ya da ev sahibi olmak, bir aile kurmak. Fakat genelde insanların çoğunun hedefleri iyi alınmamış hedeflerdir. Belirli özelliklerden yoksun hedefler, gerçekleşmekten uzaktırlar. Hatta hayal kurmak gibidirler. Bu yüzden çok az kişi hedeflerini gerçekleştirebilir. Eğer gerçekleşmesini istediğiniz bir hedefiniz var ise onu iyi bir hedefe çevirmelisiniz.

Bunun için hedeflerinizi planlarken bazı şeyler yapmanız gerekir. Bunlar daha iyi hedefler için vazgeçilmez şeylerdir. Gerçekleşecek olan hedefler sadece iyi hedeflerdir.

1) Yazın

Hedeflerinizi aklınızda tutmaktan vazgeçin. Onları bir kağıda, bir deftere yazın. Tek tek ne olduklarını yazın. Hedeflerinizi görmek düşünmekten çok daha etkilidir. Bu sayede hedeflerinizi uygulamak için daha fazla adım atarsınız.

2) Hedefleri Şekillendirin

Hedeflerinizi yazarken ne yazdınız?
Bir evim olacak. İşimde Terfi alacağım. Yeni ve iyi bir iş bulacağım. Çok param olacak.

Bunların hiç biri iyi birer hedef değildir. İyi hedefler yazdığınız hedefe bakar bakmaz ne istediğinizi anlamanız gereken hedeflerdir. Bu yüzden onları önce şekillendirin:

Bir evim olacak yerine gerçekten istediğiniz evi belirtin. Varsa bir resmini çıktı alın ve kağıdınıza yapıştırın.
Çok param olacak yerine gerçekten ne kadar paranız olması gerektiğini belirtin. Tam hedefiniz nedir? 100000 TL kazanacağım. 500000 TL kazanacağım.

İşimde terfi alacağım yerine, pazarlama ve satış bölümüne, pazarlama müdürü olarak terfi alacağım diye yazın.

Eğer tam olarak ne istediğinizi bilmezseniz, hedeflerinizi şekillendirmezseniz gerçekleşme ihtimalleri çok düşüktür.3) Gerçekleşme Tarihini Belirtin

Her şeyin bir son kullanma tarihi vardır. Sizin hedeflerinizin de bir bitiş tarihi olmalıdır. Hedeflerinizi ne zaman gerçekleştirmeniz gerektiğini bilmezseniz hedefleriniz için gerekli olan çalışmayı ve azmi göstermezsiniz.

Bu yüzden bir bitiş tarihini hedeflerinize yazın:
10 sene içerisinde şu anda oturduğum evi satın alacağım.
5 sene içerisinde 100000 TL para biriktireceğim.
Sene sonuna kadar pazarlama müdürü olarak terfi alacağım.

4) Her Gün Okuyun, Dinleyin, Hissedin

Hedeflerinizi her gün yüksek ses ile okuyun. Kendi sesinizi dinleyin ve onu hissedin. Hedefler ile hayalleri ayırt ettiğiniz nokta burasıdır. Hedeflerinizi okuyup kendi sesinizi dinlediğinizde size hissettirdikleri şey önemlidir. Eğer 1 sene içinde 1 Milyon TL kazanacağım diyerek bir hedef kurmuşsanız bunu sesli okuduğunuzda duyup hissettiğiniz şeyin eğer zaten bir milyoner değilseniz hedef değil bir hayal olduğunu anlarsınız. Hedeflerinizi gerçekçi olarak yazın ve onları gerçekleştireceğinize inanın. Bu inancı görmek için her gün yüksek sesle yazdığınız hedefinizi okuyun, dinleyin, hissedin.

5) Planlayın

Plansız bir hedef tarifsiz bir yemeğe bezer. Doğaçlamadan uzak durun ve gerçekleştireceğiniz hedefi nasıl gerçekleştireceğinizi planlayın. Bunu da hedef kağıdınıza, defterinize yazmayı unutmayın.

2015 yılına kadar 200000 TL kazanacağım. Bunu şu işe girerek ve bunları satarak kazanacağım.

Planınızı da defterinize yazmanız çok önemli çünkü her gün onları okurken planınızın da nasıl işlediğini görürsünüz. Başarısız gibi duruyorsa başa dönüp daha iyi bir plan yapabilirsiniz. Kötü planlar sizi yıldırmasın. Başarı çoğu zaman başarısızlığın arkasına gizlenmiştir.

Bu beş adım hedeflerinizi daha iyi birer hedefe çevirir. Daha iyi hedefler gerçekleşebilecek hedeflerdir. fakat mükemmel hedefler harika planlar da yapsanız bunları gerçekleştirecek olan siz eğer harekete geçmezseniz sadece kağıda yazılı bir kaç cümleden ibaret olurlar. Her şey sizin kararlılığınıza ve cesaretinize bağlıdır.

Bu yüzden iyi hedefler alın ve harekete geçin.

30/10/2012

Gökhan Gökalan - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Gökhan Gökalan

Blog Yazarı, Yaratıcı İçerik Yönetmeni
www.twitter.com/gokhangokalan

Perakende ve internet sektörlerinde çalıştı. Kişisel gelişim ve motivasyon üzerine kendi blogunu yazıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 58637 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!