İK Blog

Bir Kuşun Kanadındaki İK


Yazar: Burcu Ertemli Şanlı

Etiketler: insan kaynakları, kişisel gelişim


Yeşim Türköz'ün her satırı altı çizilecek kadar anlamlı olan kitabı "Büyü Dükkânı"nında büyü dükkânı satıcısının anlattığı kısa bir masalda İnsan Kaynakları ile inanılmaz paralellikler buldum. Masal şöyleydi:

"Vaktiyle, ormanda yaşayan bir aslan kral, çok yaşlandığı için tahtını, genç ve üstün yetenekli bir aslana bırakmış. Genç aslan, eski kralı aratmamak ve kendini ormanda yaşayan tüm hayvanlara sevdirmek amacıyla, marifetlerini ortaya koymaya karar vermiş. Çok geçmeden bütün orman, onun olağanüstü istekleri yerine getirebilmek gibi bir yeteneğe sahip olduğunu öğrenmiş. Ancak bunu, her hayvan için yalnızca bir kereye mahsus olmak üzere yapabildiğinden, bütün hayvanlar, kraldan kendileri için en önemli olan şeyi istiyorlarmış. O da bu isteklerini yerine getiriyor, böylece onların gönlünü kazanıyormuş. Bir gün, huzuruna bir yavru kuş getirmişler. Kuşun tek isteği, büyük kanatlara sahip olmakmış. Kral bunun nedenini sorduğunda, "Kanatlarım çok küçük olduğu için çabuk yoruluyorum ve sık sık bir dala konmak zorunda kalıyorum; oysa büyük kanatlara sahip olursam, ben de büyük kuşlar gibi uzun mesafeler uçabilirim ve diğer kuşların hayranlığını kazanabilirim" demiş. Kral, çok hoşuna giden bu isteği hemen yerine getirerek, yavru kuşa bir çift büyük kanat hediye etmiş. Aradan günler geçmiş, bir gün ormanda dolaşırken bir de bakmış ki yavru kuşkanatlarını sürüyerek toprağın üzerinde dolaşıyor. "İşte istediğin kanatlara sahip oldun neden uçamıyorsun?" diye sormuş. Küçük kuş, "Ben galiba sizden yanlış bir şey istedim. Keşke acele etmeyip kendi kanatlarımın gelişmesini bekleseydim. Bu kanatlar bana çok büyük geldiği için bedenim onları taşıyamıyor; uçayım derken hep yere düşüyorum" demiş. Kuş yeterince büyüdüğünde bile, uzun süre kanat çırpmadığı için kasları güçsüz kalmış ve kaslarını geliştirmek ve yeniden uçabilmek için çok çalışması gerekmiş."

Özellikle kariyerinizin ilk yıllarında, hemen daha uzun mesafelere uçabilmeyi istediniz mi? Sabırsızlanıp kısa sürede çok para kazanmayı, terfi almayı ya da çok tanınmayı arzuladığınızdan küçük fırsatları, aslında kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olacak küçük adımları kaçırdığınız oldu mu? İşiniz uçmanızı kolaylaştırıyor mu yoksa kanatlarınız olması gerekenden küçük ya da büyük mü?

İnsan Kaynağınızda kendisine uygun olmayan kanatları takmış yeteneklerinizi görebiliyor musunuz?

İşe alımlarınızda doğru adayları doğru kanatlarla eşleştirip amaçlarınıza doğru uçurabiliyor musunuz?Eğitimlerle, kariyer gelişimi ile çalışanlarınızın kanatlarını geliştirip, gerekli yetkinleri özümseyerek kazanmalarına yardımcı olabiliyor musunuz?

Performans değerlendirme sisteminiz hangi kuşun kanadının büyüklüğünün ne olduğunu ve ne olabileceğini objektif olarak değerlendirmenize imkân sağlıyor mu?

Kuşlarınızı hedeflenen hızda, hedeflenen mesafeye uçmaları için motive edebiliyor musunuz?

Ve belki de en önemlisi ondan kendisini geliştirmesini mi yoksa bambaşka biri olmasını mı bekliyor musunuz?

Kuşun kanadındaki İK'yı şimdi daha net görebiliyor musunuz?

11/02/2013

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Burcu Ertemli Şanlı - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Burcu Ertemli Şanlı

İnsan Kaynakları Uzmanı

  
  


Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme mezunu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine yüksek lisans sahibi. Şu anda Faurecia'da İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışıyor. Turuncu İK blog sayfasında yazılarını yayınlamaktadır.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62863 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!