İK Blog

İş arayışını profesyonel atlet gibi yürütmenin 7 yolu


Yazar: Burcu Ertemli Şanlı

Etiketler: başarı, kariyer planlama, kişisel gelişim


Takip ettiğim İK bloglarından biri olan Career Hub'da Louise Garver tarafından yazılan bir yazı oldukça ilgimi çekti. Özetle aklımda kalanları sizinle paylaşmak istedim.

Yazıda iş arayışında olanların özellikle strateji ve düşünce yapıları bakımından profesyonel atletler gibi davranması gerektiği belirtiliyor, bunun yolları ise yedi başlık altında sıralanıyordu:

1. Hazırlanın: Bir atlet nasıl yarış öncesinde eğitim, beslenme vb. konuları içeren sıkı bir çalışma içine giriyorsa, sizin de hazırlıklarınız tam olsun. Özgeçmişiniz, Linkedin profiliniz, mülakata ilişkin hazırlıklarınız, kariyer hedefiniz netleşmiş olsun.

2. Motive olun: Siz de güçlüklerle başa çıkmada sporcuları örnek alabilirsiniz: Sizi motive edecek profosyonel sosyal ağınızı oluşturabilirsiniz, bu güvenilir bir dostu ya da bir kariyer koçunu içerebilir.

3. İç konuşmalarınızı kullanın: Atletlerin başarmaları için takım üyeleri ve koçları tarafından desteklenirken, bir yandan da kendilerinin başaracaklarına inanmaları gerekir. Yeni ve doğru işinizi bulmanız için, olumsuz düşüncelerinizi enerji ve inanışınızı değiştirecek pozitif düşüncelere dönüştürmeniz gerekir.4. Gözünüzde canlandırın: Bitiş noktasına geldiğini hayal eden bir atlet gibi, siz de yeni iş teklifini kabul edişinizi gözünüzde canlandırabilirsiniz.

5. Küçük başarıları kutlayın: Her atlet bir hedefi başarmanın pek çok aşaması oladuğu bilir. İş arayan biri de iş görüşmesine çağırılmak, ikinci görüşmeye çağırılmak gibi küçük adımları hedefe yaklaştıran adımlar olarak görebilir.

6. Kişisel almayın: Pek çok oyunda, spor karşılaşmasında kendileriyle ilgili olmayan şeylerin kişisel alınmasının etkisini görürüz. Yanlış anlaşılmaları azaltmak için sorular sorun ve hissettiklerinizin önemli olduğunun altını çizin.

7. Vazgeçmeyin: Kendinizi cesaretsiz hissettiğinizde amacınıza odaklanmaya çalışın, bu kariyer değişikliğiyle ilgili sizi motive eden şeyleri düşünün, moral verici bir içsel konuşma yapın, hedefinize ulaştığınızı canlandırın ve yolunuzun üzerindeki kazanımlarınızı kutlayın.

Yazının ana fikri bu değil belki ama bana sevdiğim bir sözü anımsattı:

"Happiness is a journey, not a destination." (Mutluluk varılacak yer değil, yolculuğun kendisidir.)

Galiba bütün mesele motivasyonu kaybetmeden, iş arayış sürecinden de keyif alabilmekte.

Keyifli koşular :)

27/11/2012

Yorumlar


CVyolla.com   23/03/2021 09:55
Dilek Hanım merhaba. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünde okuyor olmanız, mezun olduktan sonra İnsan Kaynakları alanında bir kariyer yapmanız için size bir avantaj sağlayacaktır. Mezun olup İK alanında bir işe girdikten ve deneyim kazandıktan sonra bu alanda yönetici de olabilirsiniz. Bugüne kadar çalıştığınız başka alanlar da olduysa, onların da İnsan Kaynakları alanında size katacağı artılar (iletişim, insan ilişkileri yönetimi vsb. gibi) olmuştur mutlaka. Kariyer hayatınızda başarılar dileriz.

Dilek   23/03/2021 00:25
Çalışma Ekonomisi okuyorum. Sadece beş dersim kaldı mezun olabilmem için. Hayata atılmak için biraz geç kaldım. 37 yaşında yeni mezun biri olarak, insan kaynakları yönetiminde iş bulma şansım olur mu? Ve mezuniyet yeterli olur mu sadece?


Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Burcu Ertemli Şanlı - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Burcu Ertemli Şanlı

İnsan Kaynakları Uzmanı

  
  


Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme mezunu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine yüksek lisans sahibi. Şu anda Faurecia'da İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışıyor. Turuncu İK blog sayfasında yazılarını yayınlamaktadır.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62885 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!