İK Blog

Pozitif Ayrımcılık ve Çalışan Kadın


Yazar: Burcu Ertemli Şanlı

Etiketler: pozitif ayrımcılık, kadın


Ne yazık ki hala, kadınlar çalışma hayatında, sırf cinsiyetlerinden dolayı ayrımcılığa maruz kalmaktalar. Mesleklere yönlendirmede, işe almada, ücrette, hamilelik durumlarında maruz kaldıkları ayrımcılık uygulamalarının yanında bir de cinsel taciz sorunu var.

Peki pozitif ayrımcılık nedir?

Pozitif ayrımcılık; sosyal, ekonomik ve politik alanda doğuştan taşıdıkları özellikler nedeniyle dışlanmış azınlıkların dışlanmışlıklarını bir ölçüde azaltmak ve uzun vadede engellemek amacıyla ortaya konulan politika ve uygulamaları ifade eder.

Ancak çalışanlar kadınların bir kısmı; kadın oldukları için farklı haklar elde etmek yerine, sadece performansı etkileyen bazı olumsuz olayların ortadan kalkmasına yönelik uygulamalar (şirketlerde küçük çocukların bakımını üstlenecek tesislerin ya da kreşlerin bulundurulması vb.) istemektedirler.Pozitif ayrımcılık mı pozitif aksiyon mu?

Pozitif aksiyon, toplumun belli bir grup üzerinde olan negatif etkisini azaltmak ya da yeniden şekillendirmek için o grubun özel teşvik edilmesi demektir.

Pozitif aksiyon ve pozitif ayrımcılık arasındaki temel fark pozitif aksiyonun ayrımcılık olmaması ve tamamen yasal olmasıdır. Pozitif aksiyonda işverenler pozitif ayrımcılıkta kullanılan kotaları tercih etmek yerine hedef belirlemektedir.

Etnik azınlık gruplarına ulaşabilmek ve onları teşvik edebilmek için düzenlenmiş iş ilanları düzenlemek, etnik azınlık gruplarının çoğunlukta bulunduğu iş ve işçi bulma kurumlarıyla temasa geçmek, eğitimsiz insanları eğitip işe alarak toplumun onlar üzerindeki ezici etkisini bir nevi de olsa azaltmak, çalışanlar arasındaki azınlıkları terfi fırsatlarını kaçırmamaları için teşvik etmek, çalışan kadınlar için çocuk bakımı kolaylıkları sağlamak, kariyerlerine ara veren kadınların iş hayatına tekrar adapte olabilmelerini sağlamak gibi pozitif aksiyon aktivitelerinden yararlanılabilinmektedir.

Pozitif Ayrımcılık ve Cam Tavan

"Cam tavan", kadınların işletmelerde bir üst pozisyona geçerken karşılaştığı her türlü engel ve haksızlık olarak tanımlanmaktadır. Kadınlar cam tavanı kırmak için üniversite ve mesleki eğitim edinmeye çalışmakta, mentordan yardım almakta, sosyal ilişki geliştirmekte, kariyer geliştirme programlarına katılmakta, yüksek performans göstermeye çabalamaktadır.

13/08/2013

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Burcu Ertemli Şanlı - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Burcu Ertemli Şanlı

İnsan Kaynakları Uzmanı

  
  


Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme mezunu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine yüksek lisans sahibi. Şu anda Faurecia'da İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışıyor. Turuncu İK blog sayfasında yazılarını yayınlamaktadır.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62863 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!