İK Blog

Çalışan anneyim. Kariyerime ara vermeli miyim, kreş mi, bakıcı mı?


Yazar: Gülçer Aydın

Etiketler: kadın


Psikologlar olarak biz, annenin bebeği ile olan ilk ilişkilerinin önemini bilir ve anlatırız.Özellikle emzirme dönemindeki temas, koku, birliktelik çok kıymetlidir.

İlk 3 yaşına kadar da birebir olan ilişkiyi önermekteyiz. 3 yaş sonrası için kreş düşünülmeli, deriz.

Annenin ilk 4 aylık sürede bebeği ile olmasının özellikle de beslenme ve psikolojik doyum açısından önemi, herkesçe bilinir. Ek gıdalara ancak 4 ay sonra başlanması önerilir.

Yapılan bilimsel araştırmalarda bebeğin nesi eksikse anne sütünün de o yönden bol salgılandığı kanıtlanmıştır. Yani ishal olan bebeğin annesinin sütünün az yağlı, bol sulu olduğu, demir yönünden eksik bebeğin annesinin sütünün de demir yönünden zenginleştiğini,yazar bilimsel makaleler. O nedenle de emzirme, anne ile temas çok önemli,çok değerlidir. Kariyer yapan, çalışan annelerin de yasal izinlerini, süt izinlerini, biriktirdikleri yıllık izinleri ve mümkünse ücretsiz izinleri ile 4-6 ayı tamamlamalarını naçizane öneririm.

Kariyerine ara veren, kaygılanan, aklı iş yerinde aksayan işlerde olan veya bütün gün bebek bakımından bunalan annenin bebeğine yarardan çok zararı olacağı gerçektir. Stres ve gerginliği anne- bebek ilişkisine zarar verecektir. Hep söylediğimiz şey ise kaliteli zaman geçirmek konusundaki vurgumuzdur. Yani birlikte geçirilen zamandan çok o süre içindeki ilişkinin düzeyi, kalitesi, doyumu önemlidir.

Gelişim psikolojisinde anlatılanlarda, insanın belli periyodlarda bir gelişimsel yönünün diğerinden daha hızlı olduğu bilgisi vardır.Çok genelleyerek özetlersek eğer...

Doğumundan 2- 3 yaşına kadar bedensel gelişim ön plandadır, hızlıdır, baskındır. Yani fiziksel olarak hızlı büyür. Ömrünün en hızlı fiziksel gelişimi bu dönemdedir.3- 6 yaş arasında zihinsel gelişimin öne çıktığı söylenir.6 yaş sonrasında psikolojik gelişim, ergenlikle beraber sosyal gelişim fark atar der, bilimsel kaynaklar. Kabaca.

Bu yazdıklarımdan anlaşılacağı üzere zaten 3 yaş sonrası uyaranların bol olduğu, öğrenmenin yapılandırılmış gerçekleştirildiği, kreş/anaokullarının katkısı daha fazla olacaktır.

Özetle;

Bence ilk 4-6 aya kadar annenin bizzat bebeğine bakması ve sık temas ve emzirme ile güzel, keyifli zamanlar geçirmesi önemlidir ve şiddetle önermekteyim. Sonrasında bebekle birebir ilgilenecek bakıcı ve 3 yaş sonrası kreş/anaokulu tercihlerini düşünmeleri kendi kariyerleri, ruh sağlıkları ve bebekleri için sağlıklı bir gelecek için temel oluşturacaktır.

09/01/2013

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Gülçer Aydın - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Gülçer Aydın

İnsan Kaynakları Danışmanı

  
  


İstanbul Üniversitesi Psikoloji mezunu. Uludağ Üniversitesi İİBF Yönetim ve Organizasyon üzerine yüksek lisans sahibi. Coşkunöz Holding İK & Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü görevinden emekli oldu. İnsan kaynakları ve endüstri psikolojisi üzerine yazılar yazıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62610 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!