İK Blog

Haddini Bilmezler Ordusu


Yazar: Evrim Kuran

Etiketler: liderlik, kişisel gelişim


"...Onlardan alıntı yapabilirsiniz. Onlarla hemfikir olmayabilirsiniz. Onları yüceltebilir ya da kötüleyebilirsiniz. Ama onları asla görmezden gelemezsiniz. Çünkü onlar bir şeyleri değiştirirler. İnsan soyunu ileri götürürler. Ve bazıları onları deli olarak görürken, biz onlarda dehayı görürüz. Çünkü dünyayı değiştirebileceğine inanacak kadar deli olanlar dünyayı değiştirenlerdir."

(Apple'ın 1998'de ödül almış olan Think different ? Farklı Düşün kampanyasının TV filmi için yazılmış olan metinden alıntıdır.)

Sizi tanıdım; siz o haddini bilmezlerdensiniz! Nereden mi anladım? Kan çekmiş olmalı; zira ben de hayatım boyunca haddini bilmezlerden oldum. Birörnek evlatlar, birörnek mezunlar, birörnek gelinler, birörnek müdürler ülkesinde kendi içsel bağımsızlık mücadelemin keyfini sürdüm; hala da sürmekteyim.

İnsanın düş gücünün sınırsızlığına inananlardansanız, had bilmezliğin dayanılmaz çekiciliğinden bir ömür muzdarip olacaksınız demektir. Nesnel dünya ve onun naylon kumandanları karşınıza dikilip unuttuğunuz sınırları size hatırlatacaklar demektir; uzlaşmaz ruhunuz düşkurmazlar ordusunun kurmaylarınca terbiye edilmeye çalışılacak demektir; iflah olmamakta ısrarlı iseniz "Persona non grata" ( Latince " istenmeyen adam" ) ilan edileceksiniz demektir.

Bilin ki, düş kuranlardansanız ve bireysel devriminizin tek ve yenilmez savaşçısı iseniz, birileri sizi tornaya sokma çabalarından hiç vazgeçmeyecektir. Onlara göre fazlalık addedilen ve neredeyse yaşamsal uzuvlarınız halini almış yaratma, sorgulama, düşleme yetilerinizi, Henry Ford'dan esinlenmiş üretim hatlarında kırpmaya, törpülemeye devam edeceklerdir. Canınız yanacaktır; bazen az, bazen çok...Gelin görün ki insanlık tarihinin tüm kahramanları işte bu haddini bilmezler ordusundan yetişmedir. Dinleri, renkleri, yaşadıkları çağ ve insanlığa bıraktıkları birbirlerinden ne kadar farklı olursa olsun, onları bir asırdan diğerine sonsuz uzunlukta ve sınırsız renkte bir gökkuşağı bağlar. Bağımsız ruhlar, sonsuz düşleyenler, bu dünyadaki misyonlarını tamamlar ve sonraki nesillerin cesur çocuklarına ulaşmak üzere yeni bir renk olarak o gökkuşağındaki yerlerini alırlar. Kimler yoktur ki aralarında... Büyük İskender'e "Gölge etme başka ihsan eylemem" diye(bil)en Diyojen, E=mc2 denkleminin fikir babası olmasına rağmen, hiçbir zaman Manhattan Projesi (ABD'nin gizli atom bombası yapma planı) içinde yer almayan Einstein, Güney Afrika'nın özgürlüğü adına 28 yıl tutuklu kalmış Mandela, arkadaşlarıyla birlikte kurduğu küçük bir yazılım şirketinde sürekli çalışabilmek için Harvard'dan ayrılmaya karar veren Bill Gates, evlatlığı olduğu ailenin tüm birikimini üniversite eğitimine harcadığını görüp üniversiteyi 1. dönem sonunda terk eden Steve Jobs, 39 Yaşında idam cezasına çarptırılan ve 42 Yaşında Cumhurbaşkanı olan ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK...

Düşkurmazlar ordusunun neferleri, güzel dilimize "kahramanlık yapmak" deyimini dâhil edenlerdir. Ne zaman sürüden ayrılmak üzere hamle yapsanız, "Kahramanlık Yapma!" mesajlı sarı kart görürsünüz onlardan. Bu bahsi geçen insanlar sayesinde değil midir ki kahramanlık, adam kayırma, vergi kaçırma, banka hortumlama gibi erdemsizlikler düzeyine indirgenir olmuştur. Profesyonel yaşamda "Kahramanlık yapma!" öğüdüyle yüz kez karşılaşırsınız da, "Adam Kayırma!", "Vergi Kaçırma!" diyeni pek duyamazsınız.

Diyeceğim o ki: "Kahramanlık yapın!" Evet, lütfen ve bir zahmet o penguen kostümünü çıkarın ve hayır sandığa kaldırmayın; meydan yerinde yakın! Ateşi gören plaza sakinleri pencerelerine fırlar da size eşlik ederler belki de.

Eğer yanılmadıysam, yani siz onlardansanız; siz düş kuranlardansanız, siz o haddini bilmeyenlerdenseniz, "Kahramanlık yapın"! Kıyametin geldiği falan yok; bu güzel dünya yeni kahramanlarını bekliyor o kadar!

26/02/2013

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Evrim Kuran - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Evrim Kuran

Danışman ve Eğitmen

  
  


Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Marmara Üniversitesi HR Management & Development ve Sabancı Üniversitesi Executive MBA üzerine 2 yüksek lisans programını tamamladı. Şu anda Dinamo Danışmanlık ve Eğitim firmasında Kurucu Ortak, Danışman ve Eğitmen.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62271 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!