İK Blog

İş Görüşmesinde Başınıza Neler Gelebilir?


Yazar: Gökhan Yılmaz

Etiketler: iş görüşmesi, mülakat

Görüntüleme Sayısı 5007 görüntülenme

Personel seçme ve yerleştirme işlemi bir kurumun en çok önemsediği ve deneyimli kişilerce gerçekleştirilmesi istenen zorlu bir süreçtir.

Zira doğru işe doğru insan kaynağının yerleştirilememesi kurum için hem zaman hem maliyet hem de insan kaynağı israfını tetikleyecektir.

İnsan kaynaklarının giderek ülkemizde büyük bir önem kazanması ile artık kurumsal şirketler insan kaynaklarına gereken önemi vermekte,ciddi ciddi bütçeler ayırarak şirket içinde çok önemli konuma getirmektedirler.

Ülke olarak ne yazık ki insan kaynakları departmanlığının önemine ve gerekliliğine geç vardık.Bu yüzden hala iş tanımlarından iş gereklerine, mülakatlardan personel yönetimine kadar vasat derecede uygulamalar ve süreçler ile maalesef alanında yetkin olmayan yönetici konumundaki kişilerin varlığı ile olumsuz ve verimsiz sonuçlara neden olmaktadır.

Adaylar iş arama sürecini en etkili bir şekilde gerçekleştirecek bilince hata yapa yapa ulaşıyor diyebilirim.Eğer çevrenizde sizi bilgilendirecek,aydınlatacak yönetici veya ik danışmanı varsa şanslı sayılırsınız.Yoksa zaten deneme yanılma yolu ile yaptığınız hataları telafi edici adımlarda bulunacak,eksikliklerinizi gidererek çalışmalarda bulunacaksınız.İyi yetişmiş ve donanımlı insanlar gerek ücret gerekse sosyal haklar ile diğer yan hakları konusunda kendisini tatmin ve motive eden kurumlarda çalışmak isterler.Şirketlerde verimli,donanımlı ve içsel motivasyonu yüksek insan kaynağını kendilerine çekmek için harika fırsatlar ve imkanlar yaratırlar.

Eğer kurumsal olmayan veya ik departmanlığına gereken önemi vermeyen bir yere başvuruda bulunduysanız bilin ki gerek özgeçmişinizi incelemede gerekse mülakatlarda değerlendirmeler vasat geçecektir.

İş görüşmesi sürecinde bin bir emekle mülakat öncesi ve sonrası hazırlık yapıp mülakata girdiğiniz anda başınıza gelebilecek şeyler;

- Size özel hayatınızla ilgili soru sorabilirler.

- Siyasi görüşünüzü öğrenmek isteyebilirler.

- Özgeçmişinize doğru dürüst bakmadan sizi değerlendirmeye çalışabilirler.

- Görüşmeyi gerçekleştirecek yetkili kişi sizden gelmenizi istediği saatte kendisi gelmeyebilir hatta sizi saatlerce hiç bir özür belirtmeden bekletebilir. (Yaşanmış vakaalar mevcuttur.)

- Size bir günde farklı departmanlardaki yöneticiler ile görüşmeye alıp (olumlu geçmesine rağmen) hiçbir neden belirtmeden sizi hayal kırıklığına uğratabilirler.

- Başvurularınıza olumlu olumsuz geri bildirimlerde bulunmayabilirler. (Çoğu insan bundan şikayetçidir.)

Maalesef adaylar bu tatsız sorulara maruz kalabilmektedir. Adayların bilmesi gereken en önemli şey, donanımlı ve alanında yetkin yöneticiler ile uzman insan kaynakları personeli bu tür vasat durumları adaya asla yaşattırmaz.

24/02/2016

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Gökhan Yılmaz - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Gökhan Yılmaz

İşe Alım ve İşveren Markası Uzmanı

  
  


Anadolu Üniversitesi İşletme mezunu. Şu anda İşe Alım ve İşveren Markası Uzmanı olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

Etkili CV Hazırlama

CV Hazırlama
Blog Yazıları

Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Görüşmesi Mülakat

İş Görüşmesi
Blog Yazıları

İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

Kariyer Planı

Kariyer Planlama
Blog Yazıları

Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Hayatı, Kariyer

İş Hayatı, Kariyer
Blog Yazıları

İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63665 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!