İş Görüşmesinde Sık Yapılan Hatalar

İş görüşmesinde bu hataları yapmayın


İş görüşmesinde yapacağınız birkaç küçük hata işi kaybetmenize neden olabilir. Aradığınız işe girebilmek için aşağıdaki hataları yapmamaya özen gösterin.

İş arıyorsanız, CV'nizi 63761 üye firmamız içinden seçtiklerinize göndererek, kısa sürede iş bulma şansınızı artırabilirsiniz.

İş Görüşmesinde Dikkat Edilecek Hususlar

İş görüşmesi öncesi evde iyi bir hazırlık yapın

Evde iş görüşmesi öncesi iyi bir hazırlık yapın. Firma hakkında internette iyi bir araştırma yapın. Firmanın web sitesini, geçmişini, sektörünü, rakiplerini, Google'da firma ile ilgili haberleri, firmanın Türkiye'deki ve dünyadaki yerini, sektörün geleceğini vb. gibi konularda yapacağınız araştırma, iş görüşmenizin çok daha başarılı geçmesini sağlar. Görüşme sırasında "bu işi neden istiyorsunuz" sorusuna çok daha bilinçli ve diğer adaylara göre farklı bir cevap vermenize yardımcı olur.

Görüşmeye 15 dk önce gidin

Görüşmeye 15 dakika önce gidin. Böylece, hem görüşmeye zamanında varmış olursunuz hem de 15 dakikalık süreçte ofis ortamını, çalışanları gözlemleme şansınız olur. Çok önemli bir mazaretiniz olmadığı sürece geç kalmayın. Görüşmeye geç kalan adaylar, bazen değerlendirmeye bile alınmazlar. Beklenmedik bir sorun sebebiyle geç kalırsanız, mutlaka görüşme saatinden önce şirketi arayıp haber verin, neden geç kalacağınızı açıklayın, özür dileyerek ne kadar gecikeceğinizi bildirin.
İş Görüşmesinde Mülakatta Yapılan Hatalar

Uygun kıyafet

İnsan Kaynakları yetkilisinde yaratacağınız ilk izlenim önemlidir. Profesyonel, özenli ve temiz bir kıyafet ile görüşmeye gidin. İşin gerektireceği şekilde değil, profesyonelce giyinin. Çalışırken resmi kıyafet giyme zorunluluğu olmayabilir. İşte kot pantolon, tişört gibi serbest bir giyim tarzı olabilir. Yine de siz görüşmeye giderken profesyonelce giyinin. İş görüşmesinde giyim sayfamızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Cep telefonunuzu kapatın

İş görüşmesine girmeden önce cep telefonunuzu sessize alın. Görüşme sırasında telefonunuzu kurcalamayın. Telefonunuzu kapatmayı unutursanız ve görüşme sırasında çalarsa, özür dileyerek kapatın veya sessize alın.

Yalan ve abartılı bilgi vermeyin

Yurt dışında yapılan bir araştırmaya göre iş görüşmelerinde insan kaynakları yetkililerini en çok etkileyen unsur, dürüstlük ve güvenilirliktir. Yetenekler ikinci sırada gelmektedir. CV'nizde yazan veya mülakatta söylediğiniz tüm bilgiler doğru olmalıdır. Yalan veya abartılı beyanda bulunmayın. Yalan beyanla işe girerseniz, bu mutlaka zamanla anlaşılır ve işten çıkarılmanıza sebep olur.

İlgili ve istekli olun

Görüşmede pozitif ve hevesli görünün. Sürekli gülümseyin. Yorgun, bezgin, soğuk, mesafeli, ilgisiz bir görüntü sergilemeyin. Sorularınızı sorarak istekli olduğunuzu gösterin.

Maaş konusunu siz açmayın

Maaş konusunu işverenin açmasını bekleyin. Siz işin içeriğine, firmaya katabileceğiniz değerlere odaklanın. İşle ilgili kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışın, sorular sorun. Bunları konuşmadan direkt maaş konusunu açarsanız, işten çok parasıyla ilgilendiğiniz izlenimi verir. Maaş konusu açıldığında önceki iş yerinde aldığınız ücreti çok abartılı söylemeyin. İş görüşmesinde maaş sayfamızda maaş üzerine nasıl konuşmanız gerektiğine dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Alakasız konularda konuşmayın

Başvurduğunuz pozisyonla ilgili güçlü yanlarınızı ve firmaya katabileceğiniz değerleri vurgulayın. İşverenin sorduğu soruyla alakası olmayan cevaplar vermeyin.
İş Görüşmesinde Mülakatta Gülümseyin

İşi istediğinizden emin olun

Görüşme sırasında kararsız gözükmeyin. Ne tarz bir iş yapmak istediğinizi, hangi konularda başarılı olacağınızı net bir şekilde ifade edin.

İş deneyimlerinizi iyi anlatın

Başvurduğunuz pozisyonla ilgili önceki iş deneyimlerinizi, eğitim hayatınızı, sertifikalarınızı, okul projelerinizi en iyi şekilde anlatabilmek için evde iyi bir hazırlık yapın. Başarılarınızı örneklerle, sade bir şekilde anlatın. Deneyimlerinizi kesinlikle küçümsemeyin.

İş başvuru formunu özenle doldurun

Eğer görüşme öncesinde iş başvuru formu doldurmanız istenirse, formu özenli bir şekilde tam olarak doldurun. El yazınızın okunur ve düzenli olmasına dikkat edin.

Birkaç kopya CV'nizi getirin

Yanınızda birkaç adet güncel CV'nizi getirmeyi unutmayın. Bazen işverenin elindeki CV'niz güncel olmayabilir. Sizinle aynı anda birkaç kişi görüşme yapabilir. Elinizdeki güncel CV'yi görüşme yapacak kişilere vermeniz sizin için avantaj sağlar.

Pozitif olun, tebessüm edin

Kendinden emin, güler yüzlü ve pozitif bir tanışma ile başlayın. Görüşmede pozitif ve hevesli görünün. Hiçbir zaman geçmiş işlerinizi, patronlarınızı kötülemeyin. İş görüşmesinde beden dili sayfamızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Söylenenleri kişisel olarak algılamayın

Bazı işlerde stres yüksektir. Örneğin; müşteri şikayetlerine bakan müşteri temsilcisi pozisyonu gibi. Bu tarz işlerde sürekli stres altında çalışmanız gerekeceği için iş görüşmesinde insan kaynakları yetkilileri sizi bilinçli olarak strese sokabilir. İyi polis, kötü polis mülakatı veya bazen sadece kötü polis mülakatına denk gelebilirsiniz. Kötü polis verdiğiniz cevapları beğenmez, hep sizi eleştirir. İyi polis ise daha size destek çıkıyor gibi görünür. Bu tarz mülakatların amacı, stres altında nasıl tepki verdiğinizi ölçmektir. Kimi adaylar sinirlenir, kimisinin morali çok bozulur ve bu iş nasılsa olmayacak havasına girer, kimisi ise sakin bir şekilde cevaplarını evde hazırlık yaptığı gibi vermeye devam eder. Sizden beklenen son seçenektir. Hiçbir zaman söylenenleri kişisel algılamayın. Sakin ve profesyonel bir şekilde cevaplarınızı verin.
İş Görüşmesine Mülakata Hazırlık

Yorumlar


Ebru Bektaşoğlu   05/05/2020 13:32
Merhabalar, İletişimde beden dili hareketlerimiz en önemli unsurdur. Yapılan araştırmalara göre iletişimde kelimeler %10, ses tonu %30 ve beden dili ise %60 oranında etkili olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, beden dili hareketlerimiz kelimelerimizden daha çok anlam ifade eder. Hal böyle olunca gerek toplumsal hayatta gerek iş hayatında başarılı ilişkiler kurmak ve yükselmek istiyorsak beden dili hareketlerimize dikkat etmemiz gerekir. Beden dili ile ilgili yazınızda paylaştığınız faydalı bilgiler için teşekkür ederim.


Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


İş Görüşmesi Tavsiyeleri

Başarılı bir iş görüşmesi için nelere dikkat etmelisiniz? Mülakat tekniklerine dair en geniş bilgi bankası CVyolla.com'da!

Başarılı İş Görüşmesi

İş arama sürecinin en önemli evresi "iş görüşmesinde" nasıl başarılı olabilirsiniz?


Detay >>

İş Görüşmesine Hazırlık

Başarılı bir iş görüşmesi için evde nasıl bir hazırlık yapmalısınız?


Detay >>

İş Görüşmesinde Giyim

İş görüşmesine giderken nasıl giyinmeniz gerekir?


Detay >>

İş Görüşmesinde Beden Dili

İş görüşmesinde doğru bir beden dili ile şansınızı artırabilirsiniz.


Detay >>

İş Görüşmesinde Maaşı Konuşmak

İş görüşmesinde maaş beklentinizi nasıl dile getirebilirsiniz?


Detay >>

Sık Sorulan Mülakat Soruları / Cevapları

Mülakatta karşınıza çıkacak soruları ve vermeniz gereken cevapları bulabilirsiniz.


Detay >>

En Zor / Farklı İş Görüşmesi Soruları

Mülakatta gelebilecek sıradışı soruları ve nasıl cevap vermeniz gerektiğini bulabilirsiniz.


Detay >>

İş Görüşmesi Sonrası Teşekkür Mektubu

İş görüşmesi sonrası teşekkür mektubu göndererek şansınızı artırabilirsiniz.


Detay >>

İş Görüşmesi / Mülakat Üzerine İK Blog Yazıları

Değerli uzmanların iş görüşmesinde başarılı olmanın yolları üzerine tüm yazıları >>

CVyolla.com İK Blog yazarı İdil Türkmenoğlu

Ayrılsak da beraberiz?

Bazı pek kurumsal şirketlerde, pek kurumsal kurallar vardır. Dokunanı yakar. Yıkmak bir tür günahtır. Örneğin, eğer bir çalışan işten kendi isteği ile ayrıldıysa, zinhar geri alınamaz. Bugün birçok büyük kurum, burada geri adım attı...

İdil Türkmenoğlu
İK Yöneticisi, Danışman, Eğitmen, Yazar
Devamı >>

CVyolla.com İK Blog yazarı Gizem Aydemir

Sözsüz Konuşmanın Önemi

İş görüşmelerinde başarı sağlamada adayın sahip olduğu teknik ve uzmanlık alanıyla ilgili bilgileri, sözlü ifadeleri kadar, görüşme sırasında sergilediği sözsüz iletişim mesajları da etkilidir.

Gizem Aydemir
İnsan Kaynakları Uzmanı, Blogger, Yazar
Devamı >>

CVyolla.com İK Blog yazarı Banu Çakar

Leonardo da Vinci, eminim şu anda iş görüşmesine gitse ona bin kusur bulurlardı.

Da Vinci, şu anda iş görüşmesine gitse ona bin kusur bulurlardı, 5 sınava sokar sonunda hayatta başarılar diyerek elerlerdi veya güzel sanatlara girmek için özel yetenek sınavından geçemezdi veyahut hadi girdi okudu mezun oldu diyelim, iş bulamazdı.

Banu Çakar
Aras Kargo A.Ş. Eğitim Md, Profesyonel Blogger, Yazar
Devamı >>

CVyolla.com İK Blog yazarı Derya Gönüllü Atacık

İşe Alımcının Görevi Ne Olmalı?

İşe alım yapan İnsan Kaynakları sorumluları için en zor işlerden biri, müşterinin tam olarak ne istediğini bilmemesi, sürekli fikir değiştirmesi, çerçeveyi net çizmemesidir.

Derya Gönüllü Atacık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Devamı >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63761 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!