İş Görüşmesinde Beden Dili

İş görüşmesinde beden dilinize dikkat edin


İş görüşmesinde insan kaynakları yetkilisi, kısa bir sürede sizi tanımaya çalışır. Söylediğiniz şeylerin içeriği kadar beden diliniz de önemlidir. İş görüşmesinde daha iyi bir beden dili için aşağıdaki konulara dikkat edebilirsiniz.

İş arıyorsanız, CV'nizi 62885 üye firmamız içinden seçtiklerinize göndererek, kısa sürede iş bulma şansınızı artırabilirsiniz.

İş Görüşmesinde Doğru Beden Dili

Doğal olun

İş görüşmesinde doğal olun. Normal hayatta nasıl davranıyorsanız, öyle davranın. Tabi doğallıktan kastedilen saygısızlık ya da laubalilik değildir. Konuşurken jest ve mimikler kullanmanız normaldir. Ama bu jest ve mimikleri abartmamak gerekir. Abartılı hareketler karşı tarafı rahatsız eder. İnsan kaynaklarının aradığı, söylediklerinizi destekleyen jest ve mimiklerle, fazla gergin olmadan, doğal, özgüvenli bir şekilde sorulara cevap vermenizdir.

Özgüvenli bir tokalaşma

Görüştüğünüz yetkili ile sıkıca tokalaşın. Dik bir duruşla, göz teması kurarak, özgüvenli bir tokalaşma ile görüşmeye başlayın. Eli çok sıkmak, kompleks; gevşek bırakmak, güvensizlik göstergesidir.
İş Görüşmesinde Mülakatta Beden Dili

Oturmak için doğru bir yer seçin

Görüşmeyi yapacak kişiye ya da kişilere ne çok uzak, ne çok yakın bir yer seçin. Çok uzağa oturmak güvensizlik göstergesidir. Gözünüze ışık gelecek veya başka rahatsızlık verecek bir durumdan kaçının.

Dinlenmiş ve enerjik olun

İş görüşmesi öncesinde uykunuzu alın, dinlenmiş ve enerjik olarak görüşmeye gidin. Görüşme sırasında yorgun, bezgin, isteksiz bir yüz ifadesi, düşük omuzlar, cansız bir ses tonu işi kaybetmenize sebep olur.

Gerginlik ifadelerinden kaçının

Kalemle oynamak, tırnaklarını yemek, parmaklarını masaya vurarak ses çıkarmak gerginlik ifadesidir. Mülakatta heyecanlı olmanız doğaldır. Ancak mümkün olduğunca bu tarz gerginlik ifadelerinden kaçının.

Gülümseyin

Görüşmede pozitif ve hevesli görünün. Genelde gülümseyin. Hiçbir zaman geçmiş işlerinizi, patronlarınızı kötülemeyin. Negatif değil, pozitif konulardan bahsedin.

Dik oturun, kendinizi kasmayın

Dik oturmak dikkatli, iletişime açık ve konuşmaya hazır olduğunuzu gösterir. Mülakat sırasında kendinizi kasmadan, rahat bir şekilde, dik oturun. Kambur oturmamaya gayret edin.

Sakin ve yavaş konuşun

Hızlı ve alçak sesle konuşmak, stresli olduğunuzu gösterir. Yavaş, sakin, duyulabilir bir ses tonu ile konuşun. "Aaa, ııı" gibi duraklama sesleri çıkarmamaya özen gösterin.

Kollarınızı bağlamayın

Kollarınızı bağlamak iletişime kapalı ve sabit fikirli olduğunuzu gösterir. İş görüşmesinde kollarınızı kesinlikle bağlamayın.
İş Görüşmesinde Mülakatta Dik Oturun

Ellerinizi masanın üstünde tutun

Ellerinizi masanın altında tutmak, kendine güvensizlik olarak algılanır. Ayrıca, sorulara cevap verirken bir şeyler sakladığınız hissi uyandırır. Ellerinizi görünür şekilde masanın üstüne tutun ve söylediklerinize eşlik edecek şekilde zaman zaman ellerinizi kullanabilirsiniz.

Saçınızla, sakalınızla veya kulağınızla oynamayın

Saç, sakal veya kulakla sürekli oynamak, yalan söylediğinizi düşündürür. İş görüşmesinde bu hareketlerden kaçının.

Saatinize bakmayın

Saate bakmak, aceleci ve sabırsız olduğunuzu gösterir. Karşı tarafın size ayırdığı zamana karşı saygısızlık gibi algılanır. İş görüşmesinde saatinize bakmayın.

Sakız çiğnemeyin

İş görüşmesinde sakız çiğnemek saygısızlık olarak düşünülür. Kesinlikle iş görüşmesinde sakız çiğnemeyin.

Abartılı el kol hareketleri yapmayın

Abartılı el kol hareketleri gergin ve aceleci biri olduğunuzu gösterir. İş görüşmesinde söylediklerinizle uyumlu, abartıya kaçmayan el kol hareketleri iyidir, işe karşı duyduğunuz isteği ve heyecanı da yansıtır ancak kesinlikle abartıya kaçmayın.

Elinizi yumruk yapmayın

Elinizi yumruk yapmak kendinizi zayıf hissettiğinizi ama güçlü görünmeye çalıştığınızı gösterir. İş görüşmesinde elinizi yumruk yapmayın.

Parmaklarınızı çıtlatmayın

Sürekli parmak çıtlatmak gergin olduğunuzu gösterir. İş görüşmesi sırasında parmaklarınızı çıtlatmayın.
İş Görüşmesinde Mülakatta Gülümseyin

Parmak uçlarınızı birleştirebilirsiniz

Özgüveninizin yüksek olduğunu gösterir. Genelde birçok siyasetçi ve üst düzey yönetici konuşma yaparken parmaklarını birleştirir. Bu bilinçli bir tercihtir.

Heyecan ve stresten korkmayın

İş görüşmesinde heyecan ve stres kontrol edilebildiği zaman iyidir. Mülakatlarda çoğu aday heyecanlıdır. İnsan kaynakları yetkilileri bunu doğal karşılar. Hatta heyecanlı bir aday, daha istekli ve motive gözükür. Stresi bir avantaja çevirin. Evde daha iyi bir mülakat hazırlığı yapın. Bu sayede, soğukkanlı olduğu için evde hazırlık yapmayan adaylardan çok daha başarılı bir iş görüşmesi geçirebilirsiniz.

Göz teması kurun, yere bakmayın

İş görüşmesinde sürekli karşınızdaki kişinin gözlerinin içine bakmak doğru değildir ancak konuşurken genelde karşınızdakinin gözlerine bakın. Geri kalan zamanlarda ise yere bakmayın.

Yorumlar


Elif Yılmaz   03/03/2019 19:37
İş görüşmesine gidildiğinde, genelde görüşme bir toplantı odasında yapılıyor. Bekleme salonundan toplantı salonuna geçildiğinde onlar yer gösterene kadar oturmamak gerekiyor aslında. Buna da özen gösteriyorum. Eğer direkt toplantı odasına alınıyorsam güneş ışığını arkama alarak oturmayı tercih ediyorum. Konuşurken gözüm dışarıya takılmasın ve dikkatim dağılmasın diye.


Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


İş Görüşmesi Tavsiyeleri

Başarılı bir iş görüşmesi için nelere dikkat etmelisiniz? Mülakat tekniklerine dair en geniş bilgi bankası CVyolla.com'da!

İş Görüşmesi / Mülakat Üzerine İK Blog Yazıları

Değerli uzmanların iş görüşmesinde başarılı olmanın yolları üzerine tüm yazıları >>

CVyolla.com İK Blog yazarı Ahmet Veli Olgundeniz

İş görüşmelerinde yapılan hatalar

İş görüşmeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Zor, stresli ve heyecanlı bir süreç öyle değil mi? Hayatımın bazı bölümlerinde "iş arayan" pozisyonunda oldum. İlginç deneyimlerim oldu.
Ahmet Veli Olgundeniz

İnsan Kaynakları Yazarı, İletişim Uzmanı
CVyolla.com İK Blog yazarı Ayşe Başer

Mülakata Giriş: Ben Kimim? Ben Neyim? ve Nasıl?

İş mülakatları belirsizliği sebebi ile yeni mezunları korkuturken, en deneyimli profesyonelleri bile heyecanlandırabilir. Heyecan işin doğasında vardır. Mülakat çift taraflı bir etkileşimdir, çünkü birbirini tanımayan iki taraf bir araya gelmiştir.
Ayşe Başer

İnsan Kaynakları Danışmanı, Eğitmen
CVyolla.com İK Blog yazarı Beste Naz Altaç

Mülakat: Kendini İfade Etme Sanatı

Kariyer planımızı yaptık, bunun için gerekli bilgi ve donanımı tamamladık. Kariyer sitelerinde yayınlanan ilanlara gerekli başvuruları yaptık ve onlarca kişi arasından sıyrılıp, mülakata davet edildik. Peki istediğimiz o işi nasıl elde edebiliriz?
Beste Naz Altaç

İnsan Kaynakları Uzmanı
CVyolla.com İK Blog yazarı Selim Arda Üçer

Galatasaray | Fenerbahçe | Beşiktaş ve Olmayan İnsan Kaynakları

Milyon dolarlar verilerek transfer edilen sporcuların sadece video bantlardan izlenerek transfer edildiğini ve eş/dost/tanıdık aracılığı ile seçilen sağlık ekiplerine emanet edildiklerini düşünmüyorsunuz değil mi?
Selim Arda Üçer

Penti İnsan Kaynakları Direktörü

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62885 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!