İK Blog

Paradan çok akıl ve gönülle güç elde etmek... FC Barcelona


Yazar: Gülsün Müftügil

Etiketler: başarı hikayesi


Uzunca bir süredir aynı kitabı dolaştırıyorum elimde. Evde, yolda, orada, burada devamlı karıştırıyorum. Kalın kapaklı ciltli birazda büyücek bir kitap olmasına rağmen taşıyorum yanımda. Bir defa okuduktan sonra şimdide aralardan seçe seçe üzerinden geçiyorum.

Ali Saydam'ın son kitabı. Türkiye'de İletişimin Elkitabı 1 Vazgeçmek Özgürlüktür.

Aralık 2011'de Remzi Kitabevi'nden çıkan kitabın ilk önce kalın sarı kapağı ve iri puntolarla yazılmış adı etkiledi beni. Sonra da okumaya karar verdim iyiki de vermişim. Uzun zamandır okuduklarım içinde en iyiler arasında kesinlikle.İçinden paylaşılacak bir sürü yazı çıkardım. Hem doğrudan alıntılar hem de çok beğenip etkisinde kalarak üzerine kendi fikirlerimi yazdığım yazılar oldu yayımlayacağım. Özellikle Kaynaktan Kıymete İnsan kısmı tekrar tekrar okuduğum, içinde parlak fikirlere rastladığım en önemli bölümdü benim için. Bu aralar hem bilgi edineceğim hem de akıcı şöyle su gibi okuyacağım bir kitap arıyorum diyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Ben bu kitabın peşi sıra Ali Saydam'ın diğer iki kitabı Algılama Yönetimi ve Eş ve Müşteri Nasıl Kaybedilir? kitaplarını okumayı planlıyorum. Şimdi size bu kitaptan özellikle çok sevdiğim ve hatta bugün tekrar okuyup ardından videosunu da izlediğim bir bölümü yine video ile birlikte paylaşmak istiyorum.

Ali Saydam'ın ve yayınevinin müsaadesiyle metni aynen paylaşmak istiyorum.

Bu filmi tüm liderler ve yöneticiler izlemeli

Aşağıdaki notu bütün şirket yöneticilerinin, siyasi parti kadrolarının, kurumsallaşma yolunda gelişmek isteyen herkesin okumasında, verilen adresteki videoyu izlemesinde çok büyük fayda var...

Barcelona sadece bir futbol takımı değildir. Bür dünya görüşü, bir felsefi yaklaşımdır. Böyle bir dünya görüşünün Katalonya'dan çıkmasına şaşmamak gerekir. İnsan o bölgeyi ve takımı biraz yakından izledikten sonra aradaki bağlantıyı hemen kuruverir.

Türk Hava Yolları'ndaki iletişim çalışmalarını hayranlıkla izlediğim Serdar Öztürk'ün büyük bir olasılıkla pek çok kişiye gönderdiğie-posta mesajını burada paylaşmakta sakınca görmüyorum.

"Markalar sevenlerine sadece satın aldıkları saniyelere yerleştirdikleri reklam filmleri ile ulaşmamalı..." diyor Öztürk ve devam ediyor; "Onlarla heyecanlarını, arzularını, hayallerini paylaşmalı... Bu filmde biz bunu yapmaya çalıştık. İnandığımız ve bir parçası olmaktan gurur duyduğumuz FC Barcelona ruhunu ve başarı hikayesini samimi bir dille, çok özel bir belgesele imza atarak sevenleriyle, sevenlerimizle paylaşmak istedik."

Serdar Öztürk'ün sözünü ettiği 7 dakika 10 saniyelik filmde küçük yaşta Barcelona'ya girip orada uzun yıllar futbol oynadıktan sonra kariyerini Johan Cruyff'ün yardımcısı olarak sürdüren Carles Rexach'ın başarı öyküsü kendi sesinden anlatılıyor.

Charly olarak da anılan futbol adamı, başarının zirvesini Barcelona'nın altyapısından yetiştirdiği olağanüstü futbolcularla sürdürüyor. Çocuk denecek yaşta seçilip yetiştirilen futbolcuların arasında yakaladıkları dostluk ve anlayış kulübün inşa ettiği sağlam bağlar ve güven ilişkisi Barca duygularının onları zaferden zafere taşıması, tesadüf değil..

Başdöndürücü transfer tekliflerinin bu futbolcuları tahrik edememesinin sağlam, derin nedenleri var... Takımın yarısını oluşturan dünya çapındaki futbolcuları büyük paraları bastırıp oradan buradan devşirmeyen Barca onları La Masia adını verdikleri tesislerde Charly'nin yönetiminde futbol sahnesine hazırlamış. Liste çok kabarık ; Guardiola, Puyol, Xavi, Iniesta, Valdes, Pique, Bojan, Pedro, Busquets... Aralarına 12 yaşındayken katılan cılız çocuğu önce yardımcı antrenörlerin gözü tutmamış. Ancak Charly "onu gördüğünde iki saniye içinde ne tür bir kabiliyet olduğunu anladım ve kendisi ve babasıyla kağıt peçeteye karalayarak o tarihi anlaşmayı imzaladım..." diyor

O cılız çocuğun adını bugün bütün dünya ezbere biliyor. Lionel Andres Messi! Bugün dünyanın en pahalı, en başarılı, en ahlaklı futbolcusu olarak kabul edilen Messi.Barcelona'nın sponsoru THY bu filmin arkasındaki destekçi marka. Öztürk e-postasını şu cümle ile bitirmiş; 'Bu film, Turkish Airlines'ın dünyadaki futbol romantiklerine armağanıdır.'

Filmi bir futbol destanının öyküsü olarak izlerseniz yazık olur. Bir Akdeniz ülkesinde başarının anahtarıyla ilgili ipuçları elde etmek için izleyiniz. Vahşi kapitalizmin içinde vahşi olmadan insani değerleri kaybetmeden, vahşi kapitalizmin bastır parayı al starları şampiyon ol anlayışının nasıl alt edilebileceğini öğrenmek ve siyasi iletişim ve konumlama adına bireysel iletişim adına dersler çıkarmadan, paradan çok akıl ve gönülle güç elde etmeyi öğrenmek için izleyiniz.

* Ali Saydam/Türkiye'de İletişimin Elkitabı 122/03/2013

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Gülsün Müftügil - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Gülsün Müftügil

İnsan Kaynakları Yöneticisi

  
  


Anadolu Üniversitesi İşletme mezunu. Elektra Elektronik'de İK Müdürü olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62427 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!