İK Blog

Neredesin Ey Doğru Aday


Yazar: Gülsün Müftügil

Etiketler: işe alım, insan kaynakları

Görüntüleme Sayısı 5307 görüntülenme

İnsan kaynaklarında hemen her çalışanın bir dönem denk geldiği işlerden biridir bu... İşe alım, benim üzerinde uzmanlaşmak istediğim bir konu olmakla beraber bir süre sonra fazla tekdüze gelebilir diye düşündüğüm bir alan.

Kesinlikle işe alım konusunda uzmanlaşmak istiyorum ama sanırım kendimi salt bu işe bağlamam imkansız. Eskiden bu işin bir süre sonra sıkabileceğini düşündüğüm zamanlarda, kendi kendime 'ama her defasında farklı kişilerle tanışıp, konuşacaksın nasıl sıkıcı olabilir' derdim. Ama yok işin içine girince pek öyle değilmiş. Farklı farklı adaylara neredeyse hep aynı soruları soruyorsun. Yine de İK'nın önemli adımlarından biri ve üzerine düşme konusunda kararlıyım.

Şimdi biraz neler yapıyorum aday ararken ve neleri bir türlü yapamıyorum bunlardan bahsetmek istiyorum.

Ben ağırlıklı olarak son işimde, CV tarama ve aday görüşmeleri yapmaya başladım. Bizler de klasik olarak öncelikle kariyer portallarından faydalanıyoruz. Klasik kontör ve ilan satın alma işlemlerinin ardından başvuruları değerlendirme.

İlana gelen başvuruların %40'ı alakasız adaylar tarafından yapılıyor. Sağolsun onlar hayatımızın tadı tuzu...:) Daha sonra diğerleri içerisinden uygun olanların filtrelenmesi ve görüşmeye davetleri. Geleceğiz diyip gelmeyenler, geç kalanlar, aynı anda gelen adaylar vs bunlar zaten olmazsa olmazlarımız.

Eğer bu portallardan uygun adayı seçemezsek bu sefer gazetelerin kariyer eklerine ilan vermek oluyor ikinci yol. İlan vermek, eğer biraz göze görünür, markaya yakışır bir ilan olacaksa epey maliyetli oluyor. Ama gazeteden gelen başvurularda doğru adayı daha yakında hissediyorum ben. Ne yazıktır ki herkes internet kullanıyor ama herkes gazete almıyor. Aynı filtreleme işi bu başvurular içinde yapıldıktan sonra yine davet merasimi. Az önce söylediğim gibi gazeteden başvuran adaylar randevularına da daha sadıklar. Gerçekten gelmek isteyenler fakslıyor ve mail atıyor.

İşte tüm bunlar hakikaten zor, meşakkatli ve yüksek maliyetli işler. Hele bizim gibi aynı anda birden çok ve her bir pozisyon için birden fazla adayı hedefliyorsa :)

Artık daha düşük maliyetli hatta mümkünse maliyetsiz personel arayışlarına girdik. Bütün ofis bu konuda seferber oldu desem yalan olmaz, aidiyet duygusu işte böyle bir şey, burada çalışma arkadaşlarıma ince bir mesaj da yok değil hani... ;)

Reklam ve grafik bölümünde çalışan arkadaşları asiste etmesi için bir yardımcı arıyoruz şu aralar mesela. Bunu ilanını konu ile ilgili dergiler olan Marketing Türkiye Media Cat'in web sitelerinde ki kariyer sayfalarına ücretsiz yükledik.Ar-Ge departmanında çalışacak yeni mezun, enerjisi yüksek Elektrik Mühendisleri arıyoruz. Bunun içinde Elektrik Mühendisleri Odası'nın web sitesinden yararlandık. Bu mecralar ücretsiz ilan vermemizi sağlarken bir yandan da doğru adayı, doğru adreste arayarak bize nokta atışı yapma şansı verdi.

Üstteki iki paragrafı gayette iş ilanı gibi algılyabilirsiniz, sıkıntı yok :)

Ben, çok ayıptır ki bugüne kadar buraları keşfedememiştim. Ama kendime haksızlık edemem dedim ya işe alım denen mevzu ile burada karşılaştım ben. Ama ben öğrendim ve öğrenir öğrenmez sizinle paylaşmak istedim. Kesinlikle çok mantıklı. Eğer pozisyon ile ilgili bu tarz mecralar varsa mutlaka faydalanılmalı. Gerçi ilanlar yeni çıktı henüz bir geri dönüş almadım ama alacağımı düşünüyorum ki bunu da bu yazının altında yorum olarak paylaşacağım.

Aslında size birazda görüşme esnasında gözlemlediklerimden bahsetmek istiyorum, özelliklede başklarının görüşmelerinden ama bu akşam bunun için doğru zaman değil. Nedenini birkaç gün sonra anlatırım sanırım, o nedeni anlatmak için de bu akşam doğru akşam değil... Çok esrarengizim, farkındayım :)

Ps: Yazının görseli çok alakasız gelebilir, gelmesin. O, işe yeni alınmış mutlu bir çalışan... En azından siz, o gözle bakmaya çalışın :)

Sevgiler.

Bu arada yazarken Teoman dinliyorum ve diyor ki;

Her yer masmavi Akdeniz meltemi altında kitabım kucağımda...

18/07/2013

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Gülsün Müftügil - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Gülsün Müftügil

İnsan Kaynakları Yöneticisi

  
  


Anadolu Üniversitesi İşletme mezunu. Elektra Elektronik'de İK Müdürü olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

Etkili CV Hazırlama

CV Hazırlama
Blog Yazıları

Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Görüşmesi Mülakat

İş Görüşmesi
Blog Yazıları

İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

Kariyer Planı

Kariyer Planlama
Blog Yazıları

Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Hayatı, Kariyer

İş Hayatı, Kariyer
Blog Yazıları

İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63665 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!