İK Blog

Sevdiğiniz İşi Nasıl İstersiniz?


Yazar: Hayati Arpacı

Etiketler: iş arama, mülakat

Görüntüleme Sayısı 4096 görüntülenme

Evet hanımlar, beyler!

Sizlere bu yazımda bir mülakata nasıl hazırlanır anlatmak istiyorum. Kendi üslubumca, sizleri sıkmadan eğlenerek okuyacağınız bir yazı olur umarım. :)

Öncelikle bir kız nasıl istenir hatırlamaya çalışalım. İsteyeceğiniz hanımefendinin ailesine hayırlı bir iş için geleceğinizi bildirmek üzere haber uçurursunuz. Kız tarafı da uygun görürlerse tabi ki de buyurun başımızın üzerinde yeriniz var deyip sizi kabul eder. Siz de o heyecanla neler yapacağınızı şaşırırsınız ve yavaş yavaş sakinleşmeye başlayıp hazırlıklara başlarsınız. Gideceğiniz zaman şık bir takım elbise giyer ve elinize en güzellerinden çiçek ve çikolataları alırsınız.

Çalarsınız kapıyı sizi buyur ederler. Eliniz, ayağınız birbirine dolanır nereye oturacağınızı bilemezsiniz. Zaman geçtikçe atmosfere alışırsınız ve bu sefer kız tarafı sizi sorgulamaya başlar. Hazırlıklı gittiyseniz zorlanmadan cevap verirsiniz. Verdiğiniz cevaplar aileyi tatmin ettiğinde artık sevdiğiniz kız sizindir.Peki, Bir İK'cıdan İş Nasıl İstenir?

Mülakatların yukarıda bahsettiğim olaydan hiçbir farkı yok. Olayı bir de diğer türlü ele alalım.

Uzun zamandan beri bir işin peşindesiniz ve tam da aradığınız bir şirkette pozisyon boşalmış. Öncelikli olarak kız tarafına uygun olup olmadıklarını sormak için yolladığımız haberi bu sefer bir CV aracılığıyla şirketlere sunuyoruz. Şirket de sizi sorup soruşturduktan sonra bir de yakından tanıyalım diyerek sizi görüşmeye çağıracaktır. Siz de mülakat günü sevdiğinizi istemeye gittiğiniz gün gibi şık bir takım elbise –bu şirket kültürüne göre değişebilir- giyiyorsunuz, güzel kokular sıkıyorsunuz ve sorulabilecek herhangi bir soru için önceden tedbirli davranıyorsunuz. Bu sefer cesur bir aday olarak çıkıyorsunuz kız tarafının karşısına. Aileme gerek yok ben tek başıma isterim kızı edasıyla giriyorsunuz içeri.

Görüşmeye tam saatinde gidiyorsunuz ve ilk testten olumlu puan aldınız, hadi iyisiniz. :) Görüşme başlar, karşı taraf size sorular yönlendirmeye devam eder. Hazırlıklı olduğunuz için ve gerçekten bu işi istediğinizi ikna ettiğiniz takdirde iş sizindir. Kız evi naz evidir bunu da unutmayalım birazcık sizi sorularla sıkıştırabilirler. :)

Karşı taraf ikna oldu. İşin en güzel tarafı burası istemek için gittiğiniz yerde teklifi onlar yapacak.

"Allah'ın emri peygamberin kavli ile çalışanımız olur musunuz?" :)

22/03/2016

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Hayati Arpacı - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Hayati Arpacı

İnsan Kaynakları Uzmanı

  
  


Sakarya Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi mezunu. Şu anda File Marketler Zinciri'nde İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

Etkili CV Hazırlama

CV Hazırlama
Blog Yazıları

Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Görüşmesi Mülakat

İş Görüşmesi
Blog Yazıları

İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

Kariyer Planı

Kariyer Planlama
Blog Yazıları

Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Hayatı, Kariyer

İş Hayatı, Kariyer
Blog Yazıları

İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63903 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!