İK Blog

Çalışanlar en değerli varlığınız mı?


Yazar: Prof. Dr. Türker Baş

Etiketler: iş hayatı, başarı


Çalışanlar bir işletmenin en değerli varlığıdır. Bu önermeye her zaman inandım. Belki tüm akademik yaşantım bu önerme üzerine yaptığım konuşmalarla geçti. Karşımdakileri zaman zaman ikna etmeyi başardım. Fakat çoğunlukla arzuladığım davranış değişikleri gerçekleşmedi. Gücü elinde bulunduran yönetici ve patronların eylemleri, söylemleri arasındaki uçurumu gördüğümde kendime hep Nerede hata yapıyoruz? diye sordum.

Hata belki "İnsan Kaynakları" kavramı ile birlikte başlıyor. İnsanı kaynak olarak gördüğümüzde, onun kullanılabilir, tüketilebilir olduğunu daha baştan kabul ediyoruz. Fakat bu paradigma geçerliliğini tümüyle yitirdi. Buna yürekten inanıyorum.Çünkü Türkiye'deki işgücü maliyetleri uzakdoğulu rakiplerimizle karşılaştırılamayacak ölçüde yüksek. Örneğin Çin'de insanlar haftanın 7 günü, günde ortalama 12 saat boğaz tokluğuna çalışıyorlar. Kısacası rakiplerimizde insan kaynağı ucuz ve bizimki ile karşılaştırılamayacak ölçüde sınırısız. Bu nedenle insanı kaynak olarak görmeyi sürdüdüğümüz sürece küçülmeye yok olmaya mahkumuz. Bunu başta tekstil olmak üzere pek çok sektörde yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Bunun yanında insanımızı bir ?değer? olarak gördüğümüzde karşımıza inanılmaz bir zenginlik çıkıyor. Genç, dinamik, yeniliklere açık, yartmaya, üretmeye istekli insanlarımızla fark yaratma potansiyeline sahibiz.

Yeterki insanımıza gerçekten inanılım, gerçekten güvenelim.

28/03/2012

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Prof. Dr. Türker Baş - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Prof. Dr. Türker Baş

İşletme Profesörü, Danışman, Eğitmen

  
  


Profesyonel yaşantısına Kara Harp Okulu'nda öğretim görevlisi olarak başladı. TSK tarihindeki en genç doktor, en genç doçent ve ilk sosyal bilimler profesörü oldu. Genelkurmay Karargahındaki ilk elektronik öğrenme sistemini kurdu. “Kobiler İçin Gerilla Stratejileri” ve “İşveren Markası” kitaplarını yazdı. Şu anda Yeni İK Danışmanlık Grubu'nda Türkiye’nin İdeal İşyerleri Araştırması'nı yönetiyor ve İstanbul Şehir Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora derslerine giriyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62252 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!