İK Blog

Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha mutlu?


Yazar: Prof. Dr. Türker Baş

Etiketler: iş hayatı, kadın


Bir önceki yazımda yaşın mutluluk üzerindeki etkisine ilişkin istatistikler vermiştim. Aynı şekilde cinsiyet de yaş üzerinde önemli etkiye sahip bir değişken. Fakat kadınların iş dünyasında daha az temsil edilmeleri ve bunun sonucunda farklı sosyal çevreler içerisinde yer almaları sağlıklı bir karşılaştırma yapmayı önlüyor.

Ülkemizde ise konuyla ilgili sistematik bir çalışmaya rastlamadım. Ancak kadınların karşı karşıya kaldıkları şartlar dikkate alındığında sonucun zaten aşikâr olduğu söylenebilir.Fakat benim burada cevap aradığım temel soru, eşit şartlar altındaki kadın ve erkeklerin mutluluk düzeylerine ilişkin. Örneğin bir holdingin merkezinde benzer işler yapan çalışanlara uygulanacak bir anket bu soruya cevap olabilir. Tabi sonuçları genellemek istiyorsak araştırmanın birkaç holdingi kapsaması gerekir. Türkiye?de yapılmış bu tür bir araştırma varsa lütfen beni bilgilendirin.

ABD?de birbirine yakın şartlarda faaliyet gösteren kadın ve erkekler üzerinde yapılan araştırmalar ise, kadınların erkelere göre daha mutlu olduklarını ortaya koyuyor. Bununla birlikte yine araştırma sonuçları kadınlar depresyona erkeklerden daha yakın olduğunu gösteriyor. Kadınların 1/4 ila 1/5?i hayatlarının belli bir döneminde depresyon yaşarken bu oran erkekler için 1/10 düzeyinde. Özetle depresyon içerisinde olanları kapsam dışında tutarsak kadınların hayattan erkeklerden daha fazla zevk aldıklarını söylemek mümkün.

01/10/2012

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Prof. Dr. Türker Baş - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Prof. Dr. Türker Baş

İşletme Profesörü, Danışman, Eğitmen

  
  


Profesyonel yaşantısına Kara Harp Okulu'nda öğretim görevlisi olarak başladı. TSK tarihindeki en genç doktor, en genç doçent ve ilk sosyal bilimler profesörü oldu. Genelkurmay Karargahındaki ilk elektronik öğrenme sistemini kurdu. “Kobiler İçin Gerilla Stratejileri” ve “İşveren Markası” kitaplarını yazdı. Şu anda Yeni İK Danışmanlık Grubu'nda Türkiye’nin İdeal İşyerleri Araştırması'nı yönetiyor ve İstanbul Şehir Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora derslerine giriyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62313 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!