İK Blog

Linkedin ile Facebook Arasındaki Farkın Farkında mıyız?


Yazar: Prof. Dr. Türker Baş

Etiketler: sosyal medya ve kariyer


Linkedin'de profesyonel ağım dışındaki kişilerin de bana mesaj göndermelerine imkan veren OpenLink Network özelliğini kullanıyorum. Bundan temel amacım;

Ağımda olmayan kişilerin profesyonel taleplerine cevap verebilmek,

Ağıma katılmak isteyenlerin gerekçelerini ayrıntılı olarak açıklamalarına imkan sağlamak.

Ancak son zamanlarda Farmville uygulamalarından, Facebook sayfa önerilerine, ürün tanıtımlarına kadar çok sayıda mesaj alıyorum. Bu tür mesajların sayısı o kadar arttı ki OpenLink'i kapatmayı ciddi ciddi düşünmeye başladım.

Evet, Linkedin'in Türkiye'deki kullanıcı sayısı gün geçtikçe artıyor. Fakat yeni katılımcılar Linkedin'in bir eğlence ve sosyal paylaşım platformu olmadığının farkındalar mı? Yoksa Linkedin'i Facebook benzeri bir platform olarak mı görüyorlar?

Peki, Linkedin'deki Türk şirketlerinin sayfaları, Linkedin üzerinden sundukları iş fırsatları, şirketlerin tartışma grupları, gerçekleştirdikleri profesyonel paylaşımlar yeni katılımcılara Linkedin'in farkını hissettirecek düzeyde mi?Sorun Türk şirketlerinin sosyal ağlara uzak durmaları mı? Pek sanmıyorum.

Çünkü pek çok şirketin pazarlama departmanı, Facebook'u ürün tanıtımı, kurumsal marka oluşturma gibi amaçlar için başarı ile kullanıyorlar. Düzenledikleri aktivite ve yarışmalarla yüzbinlerce kişiyi şirketleri, ürünleri hakkında konuşturmayı başarıyorlar.

Peki Türkiye'deki şirketlerin İK Departmanları Linkedin'i kullanma konusunda Pazarlama Departmanları kadar başarılı mı?

Şimdi hemen (belki Türkiye'deki uygulamaların da etkisiyle) Linkedin'in potansiyelinin Facebook ile karşılaştılamayacak ölçüde olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat yabancı şirketler incelendiğinde bambaşka bir resim ortaya çıkıyor. Örneğin;

Accentura'nın Küresel İşe Alım Direktörü John Campagnino 2011 yılında 20.000 kişiyi sosyal ağlar ve ağırlılı olarak Linkedin üzerinden işe aldıklarını ifade ediyor.

Autodesk'den Amy McKee şirketin (http://usa.autodesk.com/) 2008 yılında 3 milyon $ olan işe alım maliyetini 2010 yılında sadece Linkedin'i kullanarak 100 bin dolara indirdiklerini söylüyor.

WallMart Asya yöneticilerin % 100'ünü Linkedin üzerinden işe alırken, Oracle CFO'su ile ilk teması Linkedin üzerinden kurmuş. Yabancı örnekleri çoğalmak mümkün…

Peki öylese sorun nerede? İK departmanları Linkedin'in potansiyelinden neden yeterince yararlanamıyor?

15/02/2013

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Prof. Dr. Türker Baş - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Prof. Dr. Türker Baş

İşletme Profesörü, Danışman, Eğitmen

  
  


Profesyonel yaşantısına Kara Harp Okulu'nda öğretim görevlisi olarak başladı. TSK tarihindeki en genç doktor, en genç doçent ve ilk sosyal bilimler profesörü oldu. Genelkurmay Karargahındaki ilk elektronik öğrenme sistemini kurdu. “Kobiler İçin Gerilla Stratejileri” ve “İşveren Markası” kitaplarını yazdı. Şu anda Yeni İK Danışmanlık Grubu'nda Türkiye’nin İdeal İşyerleri Araştırması'nı yönetiyor ve İstanbul Şehir Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora derslerine giriyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62352 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!