İK Blog

Yemek tarifi mi veriyoruz? İşe alım mı yapıyoruz?


Yazar: Prof. Dr. Türker Baş

Etiketler: işe alım, insan kaynakları

Görüntüleme Sayısı 8933 görüntülenme

Yeni İK'da açtığım "İşe Alım Sürecinde Yaşanan Amatörlükler" başlığı altındaki yorumları okurken aklıma bir anda eşimin "Yemek Tarifleri" geldi. "Şimdi ne ilgisi var?" diyebilirsiniz.

Lütfen yöneticilerin açık pozisyonlar için nasıl istek yaptıklarını gözünüzün önüne getirin: "Erkek", "Yüksek Lisans", "En az beş yıl pazarlama tecrübesi"... birkaç malzeme daha eklersek tarif tamam.

Bu yaklaşım, mutfakta her ne kadar iyi sonuç verse de, geçen hafta yapılan yorumlar işe alımda ciddi problemlere yol açtığını gösteriyor.

Problemlerin nedenleri ise son derece basit:

1. Bir kişinin tüm bu özelliklere sahip olması onun yüksek performans göstereceği anlamına gelmez. Çünkü bu özellikler yapılacak işin ne olduğu hakkında bilgi vermezler. İşi değil kişiyi tanımlarlar.

2. Bu tür tanımlamalara dayalı ilanlar son derece sıradandır. Yüksek nitelikli adayların dikkatini çekemezler. Yüksek nitelikli adaylar işin özelliklerini, onlara sağlayacaklarını görmek isterler.3. Yüksek nitelikli adayların bazıları keyfi olarak belirlenmiş kriterlere takılabilirler. Örneğin aday olağanüstü bir pazarlamacı olmasına rağmen, henüz tecrübe şartını karşılayamamış olabilir.

4. Kriterleri karşılamasına rağmen yapılacak işe uygun olmayan pek çok kişi kapınıza yığılır. Bu durum hem size hem de adaylara zaman kaybı ve maliyetten başka bir şey kazandırmaz. Hatalı seçim yapma olasılığınızı yükseltir. Örneğin "İyi derecede İngilizce bilmek" tanımı başvuran herkes tarafından farklı şekilde yorumlanır. Kimisi, TOEFL notunu, kimisi İngilizce pratiğini düşünerek başvuru yapar. Siz ise çeviri yapacak birini arıyor olabilirsiniz.

Artık tüm pozisyonlar çok kritik. Hastanelerde hasta memnuniyetini doktorlar değil, hemşire ve hasta bakıcıların tutumu belirliyor. Otellerde resepsiyon görevlilerinin müşteri memnuniyeti üzerinde diğer tüm pozisyonlardan daha fazla pay sahibi olduğu belirlendi.

Kısacası hiç bir pozisyon için amatörlük yapma lüksümüz yok.

Ne mi yapmalıyız? Yemek tarifi verir gibi işe alım yapmayı bırakmak iyi bir başlangıç olabilir.

06/06/2012

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Prof. Dr. Türker Baş - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Prof. Dr. Türker Baş

İşletme Profesörü, Danışman, Eğitmen

  
  


Profesyonel yaşantısına Kara Harp Okulu'nda öğretim görevlisi olarak başladı. TSK tarihindeki en genç doktor, en genç doçent ve ilk sosyal bilimler profesörü oldu. Genelkurmay Karargahındaki ilk elektronik öğrenme sistemini kurdu. “Kobiler İçin Gerilla Stratejileri” ve “İşveren Markası” kitaplarını yazdı. Şu anda Yeni İK Danışmanlık Grubu'nda Türkiye’nin İdeal İşyerleri Araştırması'nı yönetiyor ve İstanbul Şehir Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora derslerine giriyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

Etkili CV Hazırlama

CV Hazırlama
Blog Yazıları

Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Görüşmesi Mülakat

İş Görüşmesi
Blog Yazıları

İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

Kariyer Planı

Kariyer Planlama
Blog Yazıları

Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Hayatı, Kariyer

İş Hayatı, Kariyer
Blog Yazıları

İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63806 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!