İK Blog

Özgeçmişinizde Olmaması Gereken 8 Şey


Yazar: Prof. Dr. Türker Baş

Etiketler: CV hazırlama, özgeçmiş

Görüntüleme Sayısı 7725 görüntülenme

1. Çok fazla bilgi Sadelik bir özgeçmişte temel prensip olmalı. Burada ?Need to know?, ?Nice to know? arasındaki ayrımı yapabilmek çok önemli. En fazla karşılaşılan gereksiz detaylar:

a. Özel yaşantınız hakkında gereksiz detaylar Yaş, medeni durum, ailevi bilgiler, mülkiyet durumu gibi bilgiler özgeçmişte yer almamalı.

b. Ayrıntılı irtibat bilgileri Bence cep telefonu dahi özgeçmişte olmamalı. Zaten ilgi duyuyorlarsa size e-posta adresinden, sabit telefondan ulaşabilirler.

2. Hedeflediğiniz kariyer ile doğrudan ilgisi olmayan tecrübeler Çok farklı alanlarda çalışmış, ilginç işler yapmış olabilirsiniz. Eğer bu tecrübeler kariyer hedefine katkı sağlamıyorsa özgeçmişinize dahil etmeyin. İlgisiz tecrübeler özgeçmişi okuyan kişinin zihnini karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Ayrıca sizi odağını kaybetmiş bir kişi olarak görebilirler.

3. Fotoğraf Eğer zorunluluk yoksa fotoğrafınızı koymayın. Özgeçmişinizi okuyan kişi sizi özelliklerinize, başardığınız işlere dayalı olarak zihninde kurgulasın. Dış görünüşün özelliklerinizin önüne geçmesine izin vermeyin (Bu durum Linkedin profili için farklı. Linkedin?de ağınızdaki insanlarla kişiselleştirilmiş ilişkiler kuracağınızdan sizi en iyi ifade eden fotoğrafı kullanmalısınız).

4. Ücret beklentisi İş başvurusu yaparken ?para? değil ?iş? ön planda olmalıdır. Ücret ?iş? konusunda uzlaşıya varıldıktan sonra gündeme gelmelidir. Özgeçmişte belirtilecek düşük ya da yüksek bir ücret işi daha baştan kaybetmenize yol açabilir.5. Gerçek dışı bilgiler Açıklama dahi gereği yok. Beyazı siyahı yok. Küçük yalanlar dahi sizi çok zor duruma düşürebilir.

6. Olumsuz tecrübeler Özgeçmişiniz güçlü yönleriniz üzerine kurmalısınız. Bu nedenle ?işten atılma? gibi olumsuz tecrübelere özgeçmişe girmemelidir.

7. Abartı Yaptığınız iş ve görev aldığınız projelerdeki sorumluluklara ilişkin abartılı bilgiler. Yanlış beklentilerin oluşması görüşme süreci başladığında sizi zor duruma düşürecek, her iki tarafa da zaman kaybı yaşatacaktır.

8. Referanslar Referanslarınız hazır olmalı fakat özgeçmişe eklenmemelidir. Referanslarınızı ancak son aşamaya yaklaştığınızda paylaşmalısınız. (Tabi işe özellikleriniz değil, güçlü tanıdıklar aracılığıyla girmeyi planlıyorsanız başka. Bu durumda bundan önceki 7 maddenin de pek anlamı kalmıyor). 23/02/2012

Yorumlar


Pınar Bozkurt   09/01/2019 13:49
Türker Bey yazınızı okuduktan sonra özgeçişimi neredeyse tamamen değiştirmem gerektiğini farkettim. Şimdi çok daha içime sinen bir özgeçmişim var. Faydalı yazınız için teşekkür ederim.


Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Prof. Dr. Türker Baş - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Prof. Dr. Türker Baş

İşletme Profesörü, Danışman, Eğitmen

  
  


Profesyonel yaşantısına Kara Harp Okulu'nda öğretim görevlisi olarak başladı. TSK tarihindeki en genç doktor, en genç doçent ve ilk sosyal bilimler profesörü oldu. Genelkurmay Karargahındaki ilk elektronik öğrenme sistemini kurdu. “Kobiler İçin Gerilla Stratejileri” ve “İşveren Markası” kitaplarını yazdı. Şu anda Yeni İK Danışmanlık Grubu'nda Türkiye’nin İdeal İşyerleri Araştırması'nı yönetiyor ve İstanbul Şehir Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora derslerine giriyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

Etkili CV Hazırlama

CV Hazırlama
Blog Yazıları

Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Görüşmesi Mülakat

İş Görüşmesi
Blog Yazıları

İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

Kariyer Planı

Kariyer Planlama
Blog Yazıları

Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Hayatı, Kariyer

İş Hayatı, Kariyer
Blog Yazıları

İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63665 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!