İK Blog

İnsan Kaynaklarında Çalışmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?


Yazar: Funda İnkaya

Etiketler: insan kaynakları, iş seçimi, kariyer planlama

Görüntüleme Sayısı 9031 görüntülenme

İnsan kaynaklarında öncelikli olarak İnsan Kaynakları bölümleri olmak üzere, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerine bağlı tüm bölümler, Psikoloji, Sosyoloji, İletişim Bölümleri, Mühendislik Fakültelerinden özellikle Endüstri Mühendislikleri olmak üzere diğer tüm mühendislik bölümlerinden mezun olanlar çalışabilir. Aslında 4 yıllık lisansını bitirmiş olan herkes insan kaynaklarında işe başlayabilir.

Ama o işi sürdürebilmeniz için bu eğitim yeterli değildir. Kariyerinize insan kaynaklarında devam edecekseniz, özellikle insan kaynaklarının hangi süreçlerinde uzmanlaşmak istediğinize net olarak karar vermeniz gerekir. Ve kararının ardından o süreçler üzerine eğitiminizi de devam ettirmelisiniz.

Bana genelde gelen mesajlarda, "insan kaynaklarında çalışmak istiyorum ne tavsiye edersiniz" şeklinde oluyor. Bu soru, henüz insan kaynakları ile ilgili bir araştırma yapmamış olduğunuzu gösteriyor aslında ve benim "dünya bir toz bulutuydu" diye başlayan uzun bir cevap yazmamı bekliyorsunuz demektir. Kesinlikle yargılamıyorum! Ama, elimizin altındaki o koca ve derin dünyadan da yararlanmak ve ondan sonra gerçekten bir uzmandan ne tür bir konuda bilgi istiyorsanız aslında onu sormak çok daha hedefe odaklı bir davranış olacaktır diye düşünüyorum. Bu kapsamda, insan kaynaklarında çalışmak isteyenlerin öncelikle hangi bilgi, beceri ve yetkinliklere sahip olması gerektiğine de bakmalarını tavsiye ediyorum.

İlk tavsiyem ARAŞTIRMACI OLUN!

Sadece insan kaynakları değil, her iş için "araştırmacı", "meraklı" olmanız gerekir. İnsan kaynaklarında çalışanlar, hem herşeyi bilmeli hem de hiç bir şeyi bilmemeli. Her geçen gün değişen süreçler, uygulamalar, kanunlar, kararnameler vs'ler, insan kaynaklarında çalışanların her daim her kuralın arkasını sorgulama, nedenlerini araştırma yetkinliğini kazanmasını gerektirir. Her gün birbirinden farklı vakalar ile ilgilenir ve sorun çözerken, araştırma yapmayı, başvuracağı kaynakları iyi bilmelidir.

Bu nedenle de, eğer daha işin başındaysanız, internet denen elinizin altındaki o büyük ve derin dünyayı iyi değerlendirin derim.

Gelelim, insan kaynaklarında ne işler yapabileceğinize;

Öncelikle insan kaynaklarının hangi süreçleri var onları bir tek tek inceleyeceğiz her biri bir yazı halinde gelecek. Bu yazım daha genel, henüz işin çatısını anlattığım kısmı.

İnsan kaynaklarında çalışmak istiyorum


İnsan kaynaklarında,

Seçme ve yerleştirme, başvuru yönetim sistemi, işe alım gibi farklı şekillerde adlandırılan bir süreç vardır ki, zaten herkes buzdağının bu görünen kısmını bilir. Buzdağının altını göremeyenler, insan kaynaklarını seçme ve yerleştirme işlerinden ibaret sayarlar.

Diğer süreçler, özlük işleri süreçleridir. Özlük işleri çalışanları da aslında adı üstünde bildiğiniz özlük haklarınız ile ilgili süreçleri yürütürler. İşe alınırken toparlanan evraktan tutun, izinlerinize kadar takip edilen süreçler, işten çıkarma süreçleri de bu bölümlerin işidir.

Yetenek yönetimi dediğimiz bir diğer süreç, içerisinde performans ve kariyer yönetimi süreçlerini kapsar. Yani şirket çalışanlarının performanslarını ölçüp, terfilerini planlarlar. Hatta içine ödül ve disiplin süreçlerini de ekleyerek yetenek yönetimini üç boyutlu olarak yönetirler.

Eğitim ve Gelişim süreçlerinde ise, performans çıktılarından beslenen verileri analiz edip, kimlerin hangi eğitimlere ihtiyacı var belirler ve çalışanları eğitimlere gönderirler. Koçluk, mentörlük, liderlik programları da bu süreçler içerisinde yürütülür.

Diğer bir süreç, ücretlendirme sürecidir. Bu süreçte de, tüm ücret yapısı için kurallar konur ve her ay alınan maaşlar, primler vs'ler yapılandırılır ve hesaplanır. Çalışanları en çok ilgilendiren süreçlerdir.

Endüstriyel ilişkileri yürüten süreçleri de vardır insan kaynaklarının. En çok Endüstri ve Örgüt Psikolojisi ile karıştırılır. Birbiri ile alakası yoktur. Endüstriyel ilişkiler, sendikalar ile toplu sözleşmeleri takip eden, pazarlıklara oturan, mevzuatı, çalışma ilişkilerini çok iyi bilen kişilerden oluşur.

Endüstri ve örgüt psikologları ise, motivasyon, iş tatmini, performans, işe uyum gibi konuları dert edinir ve seçme yerleştirme, performans, kariyer yönetimi, ödül disiplin sistemleri, işveren markası, kurumsal iletişim, eğitim ve gelişim bölümleri başta olmak üzere insanı ilgilendiren her süreçte söyleyecek söze sahip olurlar.

İnsan kaynaklarının bir başka tarafı ise, işçi sağlığı ve iş güvenliği süreçleridir. Bu süreçlerde ise, özellikle yüksek tehlike sınıfına giren iş yerlerindeki güvenliği sağlayan, yasal prosedürleri yerine getiren kişiler çalışır.

Bunun yanı sıra özellikle belli bir olgunluk seviyesine erişmiş firmalarda, insan kaynakları projelerini yürüten hem insan kaynakları hem de bilgisayar sistemleri hakkında bilgisi olan kişilerin çalıştığı bölümler vardır. Özellikle endüstri, bilgisayar mühendisleri başta olmak üzere genel olarak mühendislik bölümlerinin mezunlarının çalıştığı bu süreçlerde, kurumların insan kaynakları sistemlerinin analizi, kurulması, tasarlanması bir yazılım süreci ile entegre edilmesi konuları yer alır.

Bazen ayrı olsa da, yine de bir araya getirilmiş bir diğer süreç de, idari işler süreçleridir. Eğer firma çok büyük değilse, idari işleri de insan kaynakları birimleri yürütür. Genel olarak, yemek, servis, klimalar, çalışma ortamı vs ile ilgilenen hijyen faktörleri için önemi yüksek olan bölümlerden biridir.

Bir diğer, insan kaynakları süreçleri ise, organizasyonel gelişim olarak adlandırdığımız süreçlerdir. Bu süreçlerde çalışanlar, firmanın organizasyonel yapısı ile ilgili olarak çalışmalar yaparlar. Organizasyon yönetimi ile, performans değerlendirme ve kariyer yönetimi de zaman zaman bu süreçlerin içine dahil edilebilir.

Bir başka insan kaynakları süreçleri de, kurumsal iletişimdir. Eğer ki, yine kurum çok büyük değilse, kurumsal iletişimi de yine insan kaynakları yürütür aynı işveren markası çalışmalarını yürüttüğü gibi...

Şimdi, insan kaynaklarında çalışmak istiyorum diyen arkadaşlarıma bir daha soruyorum?

Gerçekte ne iş yapmak istiyorsunuz? İşte yazımın başında "dünya toz bulutu" derken, sizin bir cümle ile benden tavsiye beklediğiniz, beynimden hızla geçen tüm unsurlar bunlar oluyor.

İnsan kaynaklarında çalışmak isteyen arkadaşlarımızın kendilerine belirleyecekleri hedef ve bu hedefe odaklı yapacakları faaliyetler ve harcayacakları enerji başarı oranlarının artmasına ya da azalmasına neden olacaktır.

Bir seri halinde tüm bahsettiğim bu süreçlerin detaylarını sizlerle en yakın zamanda paylaşacağım.

08/01/2019

Yorumlar


Kenan M. Türkoğlu   20/08/2020 18:00
Funda Hanım merhaba. İşletme mezunuyum. İki yıl kadar satış alanında çalıştım. Ancak asıl istediğim ve mutlu olacağım alan İnsan Kaynakları. Bu konuda üniversitedeyken stajlar ve okul projelerimle kendimi geliştirmeye çalışmıştım ama mezun olduğumda biraz da tesadüfen satış alanında bir işe girdim. Şimdi insan kaynakları pozisyonlarına başvuruyorum ama pek geri dönüş alamıyorum. Beni arayan firmalar da genelde satış pozisyonları için arıyor. Her ne kadar telefonda insan kaynakları alanında çalışmak istediğimi söylesem de olumlu dönüş alamıyorum. Acaba özgeçmişimde satış deneyimi gözükmesinden dolayı mı İK alanında bir işe giremiyorum? İnsan Kaynakları alanında bir kariyer planı yapabilmem için nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim ilginiz için. Saygılarımla.

Emine Şahin   11/02/2019 14:04
Merhabalar; yeni bir işe başlandığında, insan kaynaklarıyla alakalı bir başlangıçta yeterli araştırma yapıldığında göreve nereden başlamalıyız? Öncelikler ne olmalı? Kendimizi bu konuda nasıl geliştirmeliyiz? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler diliyorum.


Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Funda İnkaya - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Funda İnkaya

İK Danışmanı, Eğitmen

  
  


Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. 2003 yılında insan kaynakları yazılımında Türkiye'nin öncüsü BİLİN Yazılım ve Bilişim Danışmanlığı Ltd. Şti'de işe başladı. 2013 yılında ICC İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık AŞ'de Genel Müdürlük görevini de üstlendi. 2015 yılında Bilin Yazılım ve Bilişim Danışmanlığı bünyesinde yer alan HUMANİST Akademi'yi kurdu. Humanist Akademi'deki görevine eğitmen ve danışman olarak devam etmektedir. İnsan kaynakları profesyonellerinin fark edeceği tarzda özgeçmiş, ön yazı, Linkedin profili, İK uzmanlarının filtrelerine takılmayan kariyer sitesi özgeçmişleri, mülakatlarda doğru zamanda paylaşılacak güçlü ve zayıf yönler ile iş arayanlara kariyer danışmanlığı hizmetlerine de aktif olarak devam etmektedir. Funda İnkaya blog sayfasında insan kaynakları üzerine yazılarını paylaşmaktadır.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

Etkili CV Hazırlama

CV Hazırlama
Blog Yazıları

Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Görüşmesi Mülakat

İş Görüşmesi
Blog Yazıları

İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

Kariyer Planı

Kariyer Planlama
Blog Yazıları

Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Hayatı, Kariyer

İş Hayatı, Kariyer
Blog Yazıları

İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63594 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!