İK Blog

Yeniden Yerleştirme Danışmanlığı (Outplacement)


Yazar: Derya Gönüllü Atacık

Etiketler: seçme yerleştirme


Yeniden Yerleştirme Danışmanlığı ilk defa 1945 yılında Amerikan Silahlı Kuvvetleri’nde uygulanmıştır. Bu uygulamadaki amaç, savaş sonrası, askerlere, iş olanakları bulma ve onlara bireysel danışmanlık hizmeti vermek şeklindeydi. 1960'lı yıllarda firmalara yeniden yerleştirme danışmanlığı veren firmaların sayısı artış gösterdi ve 80'li yıllardan sonra bu şekilde hizmet veren firmaların sayısı hızla arttı. 21. yüzyıla gelindiğinde ise küreselleşmenin gerçeği olarak outplacement iyice hız kazanmıştır. Bunun sonucu olarak da neredeyse kitlesel denebilecek işten çıkarmalarla ortaya çıkan bir ihtiyaca cevap vermektedir.

Yeniden yerleştirme danışmanlığının en önemli özelliği hem işverenin hem de işten çıkarılan bireylerin olumlu bir kazanım elde etmesini sağlamaya çalışmasıdır. Bu zor durumu her iki tarafın da en az zararla atlatmasını sağlamaya yönelik bir program olduğu için, dünyadaki büyük firmaların neredeyse hepsinde uygulanmaktadır. Türkiye’de de özellikle çokuluslu şirketlerin outplacement hizmetinden faydalandığı görülmektedir. Aynı zamanda 2001 yılında Garanti Bankası- Osmanlı Bankası birleşmesinde işsiz kalan 665 personel için bu hizmete başvurulmuştur. Türkiye’de çok yaygın olmayan bu uygulamanın gerçekte firmaya ve işten çıkarılan kişiye çok büyük katkıları vardır.

Firmaya faydaları:


İşten çıkarma süreci esnasında çalışanların motivasyonunun bozulmasının engellenmesi bu şekilde verimli ve güvenli çalışma ortamının devamının sağlanması

Şirkette çalışmaya devam eden kişilerde aidiyet duygusunun gelişmesi

Güvensiz ortamın minimuma inmesi ve bu sayede kalifiye çalışanın kaçmasının önlenmesi

Yoğun işten çıkarmalar sonrasında firma üzerinde oluşan sosyal baskının önlenmesi

Firmanın kamuoyu ve medya önündeki imajının korunması ve ileriki dönemlerde de eleman bulmada tercih edilir bir şirket olmasının sağlanması gibi faydalar sıralayabiliriz.

Şirket açısından bakıldığında bu süreci bir nevi sosyal sorumluluk gibi de algılamak mümkün olabilir.Yeniden Yerleştirme Danışmanlığı’nın kişiye faydaları incelenecek olur ise;

İşten çıkarımın kişiye getireceği psikolojik etkilerinin azaltılması ,stres ile başa çıkmanın, kişinin kendine güveninin yeniden sağlanması vs…

Yeni kariyer imkanları için kişiye yön gösterilmesi

Kişinin yeteneklerinin farkına varması, zayıf yönlerini geliştirmesi için fırsat sunulması

Birçok kişilik ve iletişim testi uygulamalarının yapılması

Etkili özgeçmiş hazırlama tekniklerinin belirlenmesi

İş görüşmesi esnasında dikkat edilmesi gereken hususların aktarılması gibi hususlar sıralayabiliriz.

Türkiye’de YYD (outplacement) hizmeti 1996'dan beri sunulmaktadır. Outplacement’ın Türkiye’de ileriki dönemlerde önemi mutlaka şirketler tarafından anlaşılacaktır.

15/02/2016

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Derya Gönüllü Atacık - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Derya Gönüllü Atacık

İnsan Kaynakları Yöneticisi

  
  

Yeditepe Üniversitesi burslu Uluslararası ilişkiler mezunu. ODTÜ'de İnsan Kaynakları üzerine eğitim aldı. Şu anda Yapı Merkezi / Yapıray Railway Construction şirketinde İK müdürü olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62427 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!