İK Blog

Çevre dostu çalışma ortamları için


Yazar: Derya Gönüllü Atacık

Etiketler: başarılı şirket, çevreci


Sabah internette dolaşırken bir yazı okudum ve sizlerle de bunu paylaşmak istiyorum. Daha yeşil daha çevredostu bir çalışma ortamı nasıl kazanabiliriz? Glenn Closton kitabında belirttiği üzere aslında bunu başarmak için bireysel olarak ilk basamaktan başlamak gerekiyor. Peki ama çevreye duyarlı, gelecek nesilllere daha iyi bir dünya sunmak isteyen bizler neler yapmalıyız? İşte Glenn Croston'un reçetesinden:

Eğer home office çalışma ortamında çalışabiliryorsanız, kesinlikle bunu yapmalısınız. Bu tabi ki sadece sizin değil şirket politikasının desteklediği bir yöntem olmalı. Çokuluslu şirketlerde bu uygulanıyor.

Kağıt tüketimine son verin, fax makinası yerine fax modemi kullanın.

Mümkün olduğunca elektronik formlar kullanın.

Toplantılara dizüstü bilgisayarınızla katılın bu şekilde sunumunu yapacağınız konunun çıktısını almak zorunda kalmazsınız, eğer çıktı almak zorunda iseniz en azından çift taraflı çıktı almak üzere bilgisayarınızda gerekli ayarlamaları yapın.Mutlaka geri dönüşüm kağıtları kullanın ve kağıtları çift taraflı kullandıktan sonra bunları geri dönüşüm çöp kutularına atın.

Bilgisayarınızı da çevreci yapın; otomatik ayarlamalar yapın, mesela 10 dakika işlem yapılmadığında bekleme modunda bırakın, işten çıkarken tamamen kapatın, dizüstü bilgisayar kullanımına geçin çünkü masaüstü bilgisayarlardan %80 daha az enerji kullanıyor dizüstü bilgisayarlar...

Eski bilgisayarlarınızı geri dönüşüm için Gebze'de faaliyet Exitcom'a verin.

Günışığından daha fazla yararlanın, bunun için önerim özellikle kış aylarında daha erken işbaşı yapılabilir, Öğle yemeğine giderken ya da dışarda toplantınız olduğunda mutlaka ışıkları kapatın.

Belki bunlar çok basit çözümler gibi görünse de maalsef ofislerimizde çok da uygulanmayan önerilerdir. Halbuki sadece pc lerinizi beklemeye almadan iş çıkışı ve hafta sonları tamamen kapatarak yılda £63 (yaklaşık 157 YTL) pc başına tasarruf etmiş olursunuz. 100 pc'lik bir işyerinde bu rakam yılda £6300 (yaklaşık 15700 YTL) daha az maliyet demek oluyor.

Bu yukarıda vermiş olduğum örnek çevredostu olmanın neler katabileceğinin çok küçük bir göstergesidir. Bu uygulamaları Türkiye'de daha fazla desteklemeliyiz. 05/10/2012

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Derya Gönüllü Atacık - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Derya Gönüllü Atacık

İnsan Kaynakları Yöneticisi

  
  

Yeditepe Üniversitesi burslu Uluslararası ilişkiler mezunu. ODTÜ'de İnsan Kaynakları üzerine eğitim aldı. Şu anda Yapı Merkezi / Yapıray Railway Construction şirketinde İK müdürü olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62354 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!