İK Blog

Geribildirim vermek ve geribildirim almak


Yazar: Derya Gönüllü Atacık

Etiketler: geri bildirim, iletişim


Bugün bir mülakat yaptım ve bu mülakat esnasında adaya neden işten ayrılmak istediğini sorduğumda aday bana bir süre önce şirkette bir "Yönetici Değerlendirme Anketi" yapıldığını ve bu anketin sonuçları çok iyi çıkmayınca yöneticinin çalışanlarına karşı tepkili davrandığını, kendisinin de bu huzursuz ortamda daha fazla çalışmamak adına iş aradığını belirtti.

Ne kadar enteresan değil mi? Kendisine bağlı 10 kişinin hayatını bir anda zindana çeviren bir yönetici, halbuki mutlu olmamız gerekiyor aldığımız geri bildirimlerle, olumlu, olumsuz hiç farketmez...

İnsanız, elbette ki olumlu geribildirimler gururumuzu okşayacaktır, egomuzu tatmin edecektir ama bunlar gelişimimizi sağlamayacaktır. Asıl olumsuz geribildirimler gelişimimizi sağlayıp , bizi olgunluk seviyesine taşıyacaktır. Ben kendi ekibime arada soruyorum, ama tabi ki bununla ilgili olarak gerçekten amacım dışardan nasıl algılandığımı, stilimin nasıl yorumlandığını anlamak, olumsuzluklar mutlaka var, insanız, olacak tabi, ama bunları nasıl iyileştiririz, buna kafa yormak en doğrusu...Bana bu olayı anlatan aday ve ekipteki diğer kişiler adına çok üzüldüm, sevdikleri ortamdan sadece dürüst davrandıkları için işlerinden olacaklar. Ama en çok da yönetici adına üzüldüm.

Ama suçlamamak gerekiyor, türk toplumda çok az insan vardır, olumsuz gerigeldirim alabilen ama bu araada olumsuz geribildirim vermek için de doğru bir stilinizin olması gerekiyor. Yapıcı olmak, karşı tarafın iyiliği için geribildirim verdiğinizi anlatmak çok önemlidir. Empati kurabilen kişileirn, geribildirim verirken çok daha başarılı olduğuna inanıyorum, EQ ları yüksek olanlar konuşmalarında kendileirni karşı tarafın da yerine koyabildikleri için, sözcüklerini dikkatli seçiyorlar ve hazırlıklarını yapıyorlar. Geribildirim vermek pata küt sözcükleri dökmek değildir, kafanızda cümleleri kurup, karşı taraf ile bu şekilde konuşmak çok daha verimli sonuçlar doğuracaktır.

Umarım sizler de geribildirim alabilen ve doğru geribildirimleri verebilen şanslı çalışanlardan olursunuz.

05/11/2012

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Derya Gönüllü Atacık - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Derya Gönüllü Atacık

İnsan Kaynakları Yöneticisi

  
  

Yeditepe Üniversitesi burslu Uluslararası ilişkiler mezunu. ODTÜ'de İnsan Kaynakları üzerine eğitim aldı. Şu anda Yapı Merkezi / Yapıray Railway Construction şirketinde İK müdürü olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62737 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!