İK Blog

Gül düşünürsün, gülüstan olursun


Yazar: İdil Türkmenoğlu

Etiketler: psikoloji, pozitif düşünce


Düşüncelerin bedende bir takım sonuçlar yarattığı kesin olarak biliniyor. Bu nedenle, Doğu felsefesinin ana kaynağı olan "pozitif (olumlu) düşünce"ye günümüzde Batı tıbbı, spor camiası, eğitimcileri ve tabii ki iş dünyası büyük ilgi gösteriyor. Bu alanın çalışma konularından biri de "iyimserlik". Elbette, saf Pollyannacılık"tan bahsetmiyoruz. "İyimselik'in başına "gerçekçi" ya da "esnek" kelimelerini ekleyelim isterseniz...

İyimserler, başlarına gelen kötü olayları geçici ve duruma spesifik olarak görür, genelleştirmezler. Kişisel yetkinlikleriyle bu engellerin üzerinden gelebileceklerini düşünürler... Örneğin, gerçekçi iyimser biri, bu dönemde sadece ekonomik kriz nedeniyle işini kaybettiyse, "neden bunlar da beni buluyor, ben zaten şanssızım, ne yapacağım şimdi" gibi yorumlar yapmak yerine durumu şöyle değerlendirir: "Bu geçici bir durum. Yaşamımın diğer alanlarını doğrudan etkilemesine izin vermeyeceğim. Kişisel yeteneklerimle de elbet uygun bir fırsatı bulacağım, tabi yılmamam gerek." Yani, işten atılmayı yaşamının her alanına mal etmez ya da genel olarak şanssızlığına bağlamaz. Mücadele ve dayanma gücünü elinden alan bir ruh haline düşmemeye çalışır ve elbette kişisel yetenekleriyle durumu çok yönlü aşmaya çalışır.

İyimserliğin faydaları neler?

- Geçtiğimiz yüzyıl içinde Amerikan Başkanlık seçimlerin %85'inde iyimser adayların kazandığı belirtiliyor.

- İyimserler olumsuz olaylardan ders çıkartma konusunda daha başarılı

- İyimserlerde kaygı ve depresyona, kötümserlere göre daha az rastlanıyor.

- İyimserler bir durumu herhangi bir şekilde olumlu sonuçlandırmak için uzun süreli enerji sarf edebilir ve kolay vazgeçmezler.

- Kötümserler, problemlerden kendilerini uzaklaştırmaya çalışırken, iyimserler inkarı bir çözüm olarak görmez ve tehditleri yok saymazlar.- İyimserler iş yaşamında daha üretkenler.

- İyimserler tıbbi olumsuz durumlara (by-pass kalp ve damar operasyonları, göğüs kanseri, kürtaj, kemik iliği nakli ve AIDS gibi durumlar araştırılmış) daha kolay uyum sağlıyor.

- Sorunlara uyum, mizah, planlama, olumlu şekillendirme (durumu olası en iyi şekilde değerlendirebilme) ve sorunlar kontrol dışına çıktığında durumun gerçekliğini kabullenme konularında da iyimserlik etkin ve yönlendirici.

- Benim de tezimde ulaştığım sonuç, satış işinde özellikle, iyimserlerin daha başarılı oldukları...

Nasıl adlandırırsak adlandıralım, şüpheler yaratarak önemini azaltamayız iyimserliğin. Hele bu kadar "gerçek" sonuçları bulunmuşken, dikkate almayarak kendimize yazık etmiş olmaz mıyız? Gülistan mı istersiniz, dikenlik mi?

* Bu yazı, yenibiris.com sitesinde de yayınlanmıştır.

22/04/2013

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


İdil Türkmenoğlu - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

İdil Türkmenoğlu

İK Yöneticisi, Danışman, Eğitmen, Yazar

  
  


Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Wharton Business School’da Stratejik İK Yönetimi eğitimi aldı. 19 yıllık iş deneyiminin ardından şu anda Boyner Holding’te İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62354 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!