İK Blog

İyimserliğin Etkisi


Yazar: İdil Türkmenoğlu

Etiketler: psikoloji, başarı

Görüntüleme Sayısı 11364 görüntülenme

"Gül düşünürsün, gülistan olursun."

Çok şükür, yüksek lisans dersleri bitti. Derslerin bitmesi, asıl büyük işin başladığını gösteriyordu elbette. Yazıyorum, aylardır yazıyorum. Dün o da bitti. En azından, jüri önüne çıkana dek, bittiğini sanıyorum. Çalışmamın teknik adı: "İyimserliğin Satış Personeli Performansına Etkisi". Bense kısaca "İyimserler daha başarılıdır" diye anıyorum.

Kutsal kitaplar "düşüncenin gücü"nden, iyilik dilemenin öneminden bahsediyor. Toplumun yüzyıllara yayılmış deneyimlerinin sonuçlarını yansıtan atasözleri ve deyimlerde aynı kavramlara rastlamak mümkün. Türkçe'deki "Ne ekersen onu biçersin", "İyi insan lafının üzerine gelir", "İti an, çomağı hazırla", "Kırk defa söylersen olur" gibi atasözleri ve "şom ağızlı", "yatağın solundan kalkmak" gibi deyimler, beklentilerin bekleneni meydana getirme sürecinden bahsediyor işte? Bu kısa ve özlü öğütlerin diğer dillerdeki karşılığının çokluğu da, deneyimlerin benzerliğini ve yoğunluğunu anlatmıyor mu?

Dünyanın hemen her bölgesinden, ayrı zamanlarda, birbirini tanımayan düşünürler ve yazarlar da iyi taraflara odaklanmayı ve olumlu bakış açısını savundu. Anadolu'dan Mevlana'nın yazdığı "Kardeşim sen düşünceden ibaretsin / Geriye kalan et ve kemiksin / Gül düşünürsün gülistan olursun / Diken düşünürsün dikenlik olursun" dizeleri ile, Hintli politikacı ve düşünür Mahatma Gandhi'nin ünlü satırları tam olarak birbirini destekliyor: "Düşünceleriniz pozitif olsun, çünkü düşünceleriniz sözleriniz olur. Sözleriniz pozitif olsun, çünkü sözleriniz davranışlarınız olur. Davranışlarınız pozitif olsun, çünkü davranışlarınız alışkanlıklarınız olur. Alışkanlıklarınız pozitif olsun, çünkü alışkanlıklarınız değerleriniz olur. Değerleriniz pozitif olsun, çünkü değerleriniz kaderiniz olur."

Düşüncelerin bedende birtakım sonuçlar yarattığı kesin olarak biliniyor. Bu nedenle, Doğu felsefesinin ana kaynağı olan "pozitif (olumlu) düşünce"ye günümüzde Batı tıbbı, spor camiası, eğitimcileri ve tabii ki iş dünyası büyük ilgi gösteriyor. Bu alanın çalışma konularından biri de "iyimserlik". Elbette, "saf Pollyannacılık"tan bahsetmiyoruz. "İyimserlik"in başına "gerçekçi" ya da "esnek" kelimelerini ekleyelim isterseniz?

Nasıl adlandırırsak adlandıralım, şüpheler yaratarak önemini azaltamayız iyimserliğin. Hele bu kadar "gerçek" sonuçları bulunmuşken, dikkate almayarak kendimize yazık etmiş olmaz mıyız? Gülistan mı istersiniz, dikenlik mi?İyimserliğin Faydaları

- Geçtiğimiz yüzyıl içinde Amerikan başkanlık seçimlerin %85'inde iyimser adayların kazandığı bulunmuş.

- İyimserlerde kaygı ve depresyona, kötümserlere göre daha az rastlanıyor.

- İyimserler tıbbi olumsuz durumlara (by-pass kalp ve damar operasyonları, göğüs kanseri, kürtaj, kemik iliği nakli ve AIDS gibi durumlar araştırılmış) daha kolay uyum sağlıyorlar.

- Sorunlara uyum, mizah, planlama, olumlu şekillendirme (durumu olası en iyi şekilde değerlendirebilme) ve sorunlar kontrol dışına çıktığında durumun gerçekliğini kabullenme konularında da iyimserlik etkin ve yönlendirici.

- İyimserler olumsuz olaylardan ders çıkarma konusunda başarılı.

- Kötümserler, problemlerden kendilerini uzaklaştırmaya çalışırken, iyimserler inkârı bir çözüm olarak görmezler, tehditleri yok saymazlar.

- İyimserler, bir durumu herhangi bir şekilde olumlu sonuçlandırmak için uzun süreli enerji sarfedebilirler ve kolay vazgeçmezler.

- İyimserler iş yaşamında daha üretken oluyorlar.

Not: Bu yazı, Boğaziçi dergisinin Şubat 2009 sayısında da yayımlandı.

18/10/2012

Yorumlar


Mustafa Polat   05/01/2024 10:10
İdil hanım düşüncelerinize katılıyorum. Çok pozitif ve enerjik birisiniz. Bu sizi daha da sevecen ve sıcak yapıyor. Ama şöyle bir sorunumuz var. Ben özel sektör idari binada görevliyim. Patronlarla yakın temas halindeyim. Şirket berberiyim. Patronlarıma "patronlarım" diyorum çünkü ben 7 fabrikası olan geniş bir ailenin aynı zamanda aile berberiyim. Şimdi asıl soruna geleceğim. Ben patronlara yakın biri olduğum için, idari işler ve yönetimle savaş halindeyim. Bu benim işime yansıyor. Çünkü beni uzaklaştirmak için mobbing uyguluyorlar. İşim olmayan birçok işi bana yaptırmaya çalışıyorlar. Anlıyorum ki, patrona yakın olan, patronla görüşen herkesi yönetim sevmiyor ve uzaklaştırmak istiyor. Özel sektörde bu 5. yılım. "Neden patronlarla bu konuyu görüşmüyorsunuz?" dediğinizi duyar gibiyim. Yönetim ele geçirilmiş durumda. Patronlar beni koruyup kollamasa, bir kaşık suda boğulurum. Ama artık dayanamıyorum. Ben bir savaşçı değilim. Beni hata yapmaya zorluyorlar. Eğer hata yaparsam bu vesile ile patronlara beni kötü bir insan olarak gösterip amellerine ulaşmış olacaklar. Ben de kendime yeni bir iş, yeni bir sayfa açmaya karar verdim. Tam araştırma yaparken, sizin o sihirli sözlerinize rastladım. Size saygılarımı sunuyorum. Yüzünüzden gülücük eksik olmasın.


Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


İdil Türkmenoğlu - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

İdil Türkmenoğlu

İK Yöneticisi, Danışman, Eğitmen, Yazar

  
  


Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Wharton Business School’da Stratejik İK Yönetimi eğitimi aldı. 19 yıllık iş deneyiminin ardından şu anda Boyner Holding’te İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

Etkili CV Hazırlama

CV Hazırlama
Blog Yazıları

Etkili CV hazırlama, CV örnekleri, kapak mektubu (ön yazı) ve niyet mektubu (motivasyon mektubu) yazımı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Görüşmesi Mülakat

İş Görüşmesi
Blog Yazıları

İş görüşmesinde başarılı olmanın yolları, gelebilecek mülakat soruları, beden dili, giyim tarzı gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

Kariyer Planı

Kariyer Planlama
Blog Yazıları

Doğru bir kariyer planı hazırlama, meslek seçimi, yurt dışında kariyer, kamuda/devlette kariyer, akademik kariyer gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İş Hayatı, Kariyer

İş Hayatı, Kariyer
Blog Yazıları

İş hayatında başarılı olmanın yolları, mutlu bir kariyer, kişisel gelişim ve iş arama süreci gibi konular üzerine insan kaynakları blog yazıları...


Detay >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63806 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!