İK Blog

Outplacement üzerine bir söyleşi


Yazar: Ece Erkal

Etiketler: söyleşi, girişimcilik


Outplacement Danışmanı ve Eğitmen Funda Durmaz Erdem ile işten çıkarılan çalışanların mağduriyetini en aza indirmek amacıyla tasarlanmış bir danışmanlık hizmeti olan "Outplacement" üzerine bir söyleşi

Hazırlayan: Ece Erkal

CVyolla: Önce biraz sizi tanıyabilir miyiz?
Funda Durmaz Erdem:
İşletme eğitimi ve 10 yıllık profesyonel iş deneyiminin ardından, 7 yıl önce yetişkin eğitmenliği ve kariyer koçluğu yapmaya başladım. Bir çok farklı kurumla bireysel ve grup gelişim programları yürütüyorum.

CVyolla: İş hayatında koçluk kavramından biraz bahsedebilir misiniz?
Funda Durmaz Erdem:
İş dünyası artık insanın en değerli kaynak olduğunu biliyor ve ona göre davranıyor. Titizlikle seçilen, yatırım yapılan, güven vaadeden çalışanların desteklenmesi ve geliştirilmesi, yine işverene kazanç olarak dönüyor. Koçluk çalışmaları kişilerin kendilerine olan inancını arttırdığı, güçlü yönlerini daha etkili kullanmalarına fırsat yarattığı için çalıştıkları kurumda fark yaratan bireylere dönüşüyorlar.

CVyolla: Sizin uzmanlık alanınız olan outplacement hizmeti hakkında bilgi alabilir miyiz?
Funda Durmaz Erdem:
Outplacement özellikle zorunlu küçülme, birleşme, kapanışlar gibi durumlarda işten çıkarılan çalışanların mağduriyetini en aza indirmek amacıyla tasarlanmış bir danışmanlık hizmetidir. Hem şirketin değişim sürecini en iyi şekilde yönetmesine destek olur; hem de ayrılanların kariyerlerinde varmak istedikleri bir sonraki noktaya en kısa zamanda ve en kolay şekilde ulaşmaları için bir sistem sunar.

CVyolla: Bu süreç nasıl başlar ve devam eder?
Funda Durmaz Erdem:
Kariyer değişiminin zorunlu olduğu hallerde dahi insanlar yardım almakta zorlanıyor ya da nasıl isteyeceklerini bilemiyorlar. Biz kişilerle doğrudan iletişime geçerek bu değişim sürecinde yalnız olmadıklarını ifade ediyoruz ve ilk görüşme için randevulaşıyoruz. İİk görüşmeyi yüz yüze yapmak şart ama sonrasında süreç internet üzerinden de devam edebiiliyor. Ortalama 5-6 kez, 1-1,5 saatlik görüşmeler yapıyoruz. Her görüşme sonunda danışanların ev çalışmaları oluyor.CVyolla: Bu hizmete kişilerin ihtiyaç duymalarının nedenleri nedir?
Funda Durmaz Erdem:
Bir sebeple işinden ayrılmak durumunda kalan kişi hangi seviyede olursa olsun belli bir travma yaşıyor. Öncelikle duygu durumunu dengelemek ve kaybettiiğini sandığı güce yeniden kavuşmak için desteğe ihtiyaç duyuyor. Ayrıca arzu edilen kariyere ulaşmak için iletişim becerilerini etkin kullanmak gerekli. Yazılı olarak fark yaratacak bir özgeçmiş oluşturmak, sözlü olarak kişisel sunum ve mülakat becerisini geliştirmek için profesyonel yöntemler öğreniliyor..

CVyolla: Böyle bir hizmet almak isteyen kişi nereye ya da kime başvurabilir, bu hizmeti hangi yollardan alabilir?
Funda Durmaz Erdem:
Açık konuşmak gerekirse bireysel başvurular arzu ettiğimiz yoğunlukta değil. Çünkü bu konuda zaman ve para yatırımını göze almak lazım. Bireysel taleplerin artması halinde "İş arama ve Kariyer değişim Seminerleri" başlığı altında 1 ya da 2 günlük grup çalışmaları düzenlemeyi de düşünüyoruz. Detay almak isteyenler www.eande.com.tr'den iletişim bilgilerimize ulaşabilirler.

CVyolla: Kurumlar da çeşitli nedenlerle işten çıkarmak durumunda kaldığı çalışanlarına bu hizmetin sağlanması yönünde istekli ve yardımcı mıdır?
Funda Durmaz Erdem:
Çok uluslu firmalarda istekten öte bu olmazsa olmaz bir uygulama, gerçekten süreci büyük bir hassasiyetle yürütüyorlar. Kurumsal yapısı oturmuş az sayıda yerli firmanın da son yıllarda ilgi göstermesi sevindirici.

CVyolla: Bu çalışmanın, danışanın kariyerinin yanı sıra yaşamının diğer alanlarına da katkısı var mıdır?
Funda Durmaz Erdem:
Yaptığımız çalışma her ne kadar kariyerle ilgili görünse de hayatın her alanına dokunuyor. Özellikle transfer edilebilir becerileri fark etmek, değerleri ve yaşam önceliklerini netleştirmek gerçekçi olarak yaşam amacımızı bulmamızı sağlar. Karakter yapımızın ve İletişim tarzımızın yarattığı etkileri bilmek, farklı tarzlarla uyumlu ilişkiler yürütebilmek hayatın her alanında lehimize çalışacakltır.

CVyolla: Son olarak, cvyolla.com aracılığı ile iş arayan veya kariyerine yeni bir yön vermek isteyen üyelerimize söylemek istedikleriniz?
Funda Durmaz Erdem:
İş arayan kişinin paniğe kapılmadan acele kararlar vermeden proaktif yaklaşım göstermesi çok önemli. İnternetin iş aramada etkisi gün geçtikçe artıyor, sizin gibi etkin siteleri kullanmak şart. Diğer taraftan iş arayan kişinin sıkı bir iletişim ağı oluşturması, görünür olması, insan ilişkilerini hep sıcak tutması da bir o kadar önemli.

CVyolla: Teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.

22/06/2012

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Ece Erkal - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Ece Erkal

Bireysel Gelişim Uzmanı

  
  

ODTÜ İşletme mezunu. Dokuz Eylül Üniversitesi Pazarlama Bölümü yüksek lisans sahibi. Bankacılık sektöründe uzun yıllar çalıştı. Şu anda bireysel gelişim uzmanı, kariyer koçu ve yaşam koçu olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63044 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!