İK Blog

Yeni Mezunların CV'leri


Yazar: Aydan Çağ Aydın

Etiketler: CV hazırlama, özgeçmiş, yeni mezun


Kariyer portalları üzerinden çıktığım ilanlara gelen başvuruları incelediğimde yeni mezun arkadaşlarımın CV'lerinin çoğunda ortak bir nokta bulunmaktadır. CV'lerinde kişisel bilgiler, eğitim bilgileri ve referanslar dışında bir şey bulunmuyor. Sosyal medya üzerinden benimle iletişime geçen öğrencilerin ve yeni mezunların CV'mizde neler olmalı sorusuna buradan cevap vermeyi düşündüm. Böylelikle de daha geniş kitlelere ulaşmış oluruz.

Öncelikle kendimden örnek vermek istiyorum. Birçok kişi okul biter bitmez CV hazırlama sürecine girerken ben bu sürece üniversite birinci sınıfta başlamıştım. CV'mi dört yıl boyunca da güncelleyerek son haline ulaşmıştım. Yarım sayfayı bile bulmayan CV'im dört yıl sonunda 2-3 sayfalık bir hale girdi. Okul bittiğinde de şimdi nasıl CV hazırlayacağım diye dert etmemiştim. Bunu tüm öğrencilere önerebilirim, aynı zamanda müthiş bir içsel tatmin de yaşıyorsunuz.Sıra geldi neler yazabiliriz. Kendi CV'imden örnek verirsek:
 • Eğitim bilgileri
 • Deneyimler (staj)
 • Kariyer hedefi
 • Yabancı dil bilgisi
 • Kulüp çalışmaları
 • Yayın, blog, proje çalışmaları, sosyal sorumluluk projeleri, yarışmalar
 • Bilgisayar bilgisi
 • Sertifikalar
 • Yetkinlikler
 • Kişisel bilgiler
 • Referanslar

  Bunlar yazıldığı taktirde bomboş bir CV'niz olmayacaktır. Dolayısıyla da üniversite yıllarını gerçek anlamda dolu dolu yaşamak gerekiyor. Bu sadece eğlence bazında olmamak kaydıyla. Kişisel gelişimimize de önem vererek üniversite geçirdiğimiz yılların daha katma değerli olmasını sağlamalıyız. Yaz aylarında mutlaka gönüllü stajlar yapabilir, kurslara, konferanslara, sertifika programlarına ve yarışmalara katılabilir ve bir sosyal sorumluluk projesi yürütmeye çalışabilirsiniz.

  20/01/2015

 • Yorumlar


  Ayşegül Karaslan   08/01/2019 14:15
  Aydan Hanım merhaba. Bu sene üniversite son sınıfta okuyorum. Yavaş yavaş mezun olduktan sonra ne yapacağımı düşünüyorum ve endişem artıyor. Özgeçmiş hazırlamak için bilgisayar başına oturduğumda bir sayfayı bile dolduramadım. Ne yazacağımı bilemedim. Sonra araştırma yaparken sizin yazınıza ve cvyolla sitesindeki örnek cv'lere rastladım. Yazınız çok faydalı oldu. 1.5 sayfayı aşan bir özgeçmişim oldu :) Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.


  Yorum Yap

  Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

  İsim:

  E-posta:

  Yorum:


  Aydan Çağ Aydın - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

  Aydan Çağ Aydın

  İnsan Kaynakları Yöneticisi

    
    


  Afyon Kocatepe Üniversitesi İşletme Yönetim ve Organizasyon ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunu. Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde İşletme Yönetim ve Organizasyon üzerine yüksek lisans sahibi. Şu anda As Grup'ta İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak çalışıyor.

  İK Blog Sayfalarımız

  İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

  İnsan Kaynakları Blog Yazarları

  Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

  Aradığınız İşi Hemen Bulun!

  CVyolla.com'da 62865 üye firma eleman arıyor.


  İŞ BUL


  Sosyal medyada bizi takip edin!

  En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!