İK Blog

Bırak insanlığını, gel profesyonel olalım


Yazar: Gülsün Müftügil

Etiketler: iş hayatı, insan kaynakları


Dün gece eskiye dair önemli anıların, takvim yapraklarının, kurutulmuş çiçeklerin üzerine çocukluk gözyaşlarımın akmış olduğu o küçük, hasır kokan sepetin içinden bir takvim yaprağı çıktı 31.07.2004 "Bugün Selma öldü. Ben O'nu sadece 2 kere görmüştüm ama çok üzüldüm" notu ile... Huzurla uyu...

Bundan 8 sene önceydi çok gencim, çok acemiyim çalıştığım şirketlerin birinde üretimde çalışan genç bir çalışanımız hayatını kaybetmişti. Olayın acısı biraz hafifleyince hakedişlerini hesaplamaya başlamıştım. Hesaplamaları yaparken birikmiş yıllık izinlerini ücret alacağına dahil etmeye kalktığımda; ailesi iznini nereden bilecek, eee kendi de gelip isteyemeyeceğine göre onları boşver diyen yöneticimin o lanet suratı, o sevgisiz, o kötü bakışları hala gözümün önünde. Olur mu öyle şey bunlar onun hakkı, üstelik ailesi çok zor durumda öldü diye gelip hakkını savunamayacak diye nasıl hakkını yeriz dediğimde "biraz profesyonel ol iş hayatında duygusallığa yer yok" dedi. O an tüm hayatım boyunca profesyonel olmayacağıma yemin ettim.Ondan sonra da hakikaten asla bile bile, göz göre göre çalışanın hakkının yenmesine, profesyonelliğe kurban edilmesine müsaade etmedim. Eğer bunu değiştirmeye yetmediyse gücüm o kurumda durmadım. Hala amatörüm, hala duygusalım, değişmeye hiç niyetim yok.

Ne ara, nasıl, kimlerin yüzünde bu kadar profesyonel olduk anlamıyorum. 3 kuruşluk menfaatler için insanlık, arkadaşlık, haysiyet gibi dünyanın en kıymetli olgularını kendi kendimize ayaklarımızın altına alıp vıcığı çıkana kadar eziyoruz. Kim değiştirdi bu kavramları acaba? Ne ara hak yemek, hırsızlık yapmak, salt menfaatlerin peşinden gitmek profesyonellik oldu bilmiyorum ama çoğunluğun profesyonellikten anladığı buysa ben yokum.

15/11/2012

Yorumlar


Hikmet Aktaş    17/12/2018 09:12
Maalesef iş hayatı bu tarz insanlarla doldu, acımasız, hak yiyerek, birbirini ezerek yükselen insanlar arasında var olmaya çalışmak çok zor.

Metin Doğan    27/01/2019 01:06
Bence profesyonel olan sizsiniz siz! O alçak adam amatör. Çünkü profesyonel iş ahlakı parayı ikinci planda tutar. Birincisi kalitedir.


Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Gülsün Müftügil - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Gülsün Müftügil

İnsan Kaynakları Yöneticisi

  
  


Anadolu Üniversitesi İşletme mezunu. Elektra Elektronik'de İK Müdürü olarak çalışıyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 56203 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!