Özgeçmiş Hazırla

Etkili CV Nasıl Hazırlanır?


İş arama sürecinizde en önemli araçlardan biri iyi hazırlanmış bir CV'dir. CV (Özgeçmiş), iş görüşmesi şansı yakalamanız için sizi işverene tanıtan ilk araçtır. Geçmişinizi, eğitiminizi ve iş deneyimlerinizi özetler. Etkili bir CV, çok daha fazla iş görüşmesine gitmenize ve arzu ettiğiniz kalitede bir işe girmenize yardımcı olur.

İnsan kaynakları yetkilisine her gün binlerce iş başvurusu gelir. Bu CV'leri hızlı bir şekilde incelemesi ve içlerinden seçtiği az sayıda adayı iş görüşmesine davet etmesi gerekir. Bu sebeple; İK yetkilisi bir CV'yi ortalama 6 (altı) saniye (dünyadaki ortalama) içinde inceler.

Sizin için hazırladığımız bu sayfalarda 6 saniyede şirket yetkilisini ikna edecek etkili bir CV hazırlamanız için dikkat etmeniz gereken püf noktalarını ve CV örneklerini bulabilirsiniz.

İş arıyorsanız, CV'nizi 62349 üye firmamız içinden seçtiklerinize göndererek, kısa sürede iş bulma şansınızı artırabilirsiniz.


İK yetkilisi 6 saniyede CV'de ilk neye bakar?


Başvurduğunuz pozisyonla ilgili İnsan Kaynakları yetkilisinin aradığı belli kriterler vardır. Ortalama 6 saniye içinde CV'nizi gözden geçirir. Aradığı anahtar kelimeleri ve bilgileri bulması durumunda sizi mülakata davet etmeye karar verir. Mülakatta kendinizi daha detaylı anlatmak için fırsatınız olacaktır. Ancak öncelikle mülakata davet alabilmeniz gerekmektedir.

CV hazırlarken temel strateji, başvurduğunuz pozisyonda aranan özellikleri CV'nizde ön plana çıkarmaktır. Bu özellik, kimi zaman iş deneyiminiz, kimi zaman eğitim bilgileriniz, kimi zaman bildiğiniz yabancı diller, kimi zaman sahip olduğunuz bir sertifika, kimi zaman da okulda yaptığınız tez/proje çalışmaları vs. olabilir.

CV'nizi kontrol etmemizi ister misiniz?


CV'nizi İnsan Kaynakları yetkilisi gözüyle kontrol ediyoruz.

Yurt dışında ya da Türkiye'de;
  • İş başvurusu,
  • Staj başvurusu,
  • Akademik başvuru (Yüksek lisans, doktora, sertifika programı vs.)
yapacaksanız; CV'nizi, niyet mektubunuzu ve LinkedIn profilinizi geliştirmenize ve daha etkili bir başvuru yapmanıza yardımcı oluyoruz.

Yorumlar


Nihal Memiş   07/02/2019 23:24
Yeni mezun biri olarak yazmış olduğunuz yazı çok hoşuma gitti. Sade ve açıklayıcı olmuş. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.


Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


CV Hazırlama İle İlgili Diğer Faydalı Sayfalarımız

Türkiye'de etkili CV hazırlama üzerine en geniş bilgi bankası CVyolla.com'dadır.

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 62349 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!