Özgeçmiş Hazırla

Etkili CV Nasıl Hazırlanır?


İş arama sürecinizde en önemli araçlardan biri iyi hazırlanmış bir CV'dir. CV (Özgeçmiş), iş görüşmesi şansı yakalamanız için sizi işverene tanıtan ilk araçtır. Geçmişinizi, eğitiminizi ve iş deneyimlerinizi özetler. Etkili bir CV, çok daha fazla iş görüşmesine gitmenize ve arzu ettiğiniz kalitede bir işe girmenize yardımcı olur.

İnsan kaynakları yetkilisine her gün binlerce iş başvurusu gelir. Bu CV'leri hızlı bir şekilde incelemesi ve içlerinden seçtiği az sayıda adayı iş görüşmesine davet etmesi gerekir. Bu sebeple; İK yetkilisi bir CV'yi ortalama 6 (altı) saniye (dünyadaki ortalama) içinde inceler.

Sizin için hazırladığımız bu sayfalarda 6 saniyede şirket yetkilisini ikna edecek etkili bir CV hazırlamanız için dikkat etmeniz gereken püf noktalarını ve CV örneklerini bulabilirsiniz.

İş arıyorsanız, CV'nizi 63665 üye firmamız içinden seçtiklerinize göndererek, kısa sürede iş bulma şansınızı artırabilirsiniz.


İK yetkilisi 6 saniyede CV'de ilk neye bakar?


Başvurduğunuz pozisyonla ilgili İnsan Kaynakları yetkilisinin aradığı belli kriterler vardır. Ortalama 6 saniye içinde CV'nizi gözden geçirir. Aradığı anahtar kelimeleri ve bilgileri bulması durumunda sizi mülakata davet etmeye karar verir. Mülakatta kendinizi daha detaylı anlatmak için fırsatınız olacaktır. Ancak öncelikle mülakata davet alabilmeniz gerekmektedir.

CV hazırlarken temel strateji, başvurduğunuz pozisyonda aranan özellikleri CV'nizde ön plana çıkarmaktır. Bu özellik, kimi zaman iş deneyiminiz, kimi zaman eğitim bilgileriniz, kimi zaman bildiğiniz yabancı diller, kimi zaman sahip olduğunuz bir sertifika, kimi zaman da okulda yaptığınız tez/proje çalışmaları vs. olabilir.

Yorumlar


Nihal Memiş   07/02/2019 23:24
Yeni mezun biri olarak yazmış olduğunuz yazı çok hoşuma gitti. Sade ve açıklayıcı olmuş. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.


Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


CV Hazırlama İle İlgili Diğer Faydalı Sayfalarımız

Türkiye'de etkili CV hazırlama üzerine en geniş bilgi bankası CVyolla.com'dadır.

CV Örnekleri

CVyolla.com üyeleri için tasarlanmış CV şablonlarından arzu ettiğiniz CV'yi Türkçe veya İngilizce olarak bilgisayarınıza indirebilir, kendi özgür CV'nizi oluşturabilirsiniz.


Detay >>

CV Oluştururken Sık Yapılan Hatalar

CV oluştururken sık yapılan bu hataları yapmayın, daha çok iş görüşmesine davet alın, aradığınız işe daha hızlı ulaşın.


Detay >>

Kapak Mektubu (Ön Yazı) / Niyet Mektubu

CV'nize ek olarak etkili bir kapak mektubu yazmanız önemlidir. Staj veya iş başvuruları için en iyi ön yazı örneklerini CVyolla.com'da bulabilirsiniz.


Detay >>

CVyolla.com İK Blog yazarı Gökhan Yılmaz

CV Hazırlama Üzerine İK Blog Yazıları

Özgeçmişlerde sıkça rastlanan yanlış beyanlar

Gökhan Yılmaz
İşe Alım ve İşveren Markası Uzmanı


Devamı >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 63665 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!