İK Blog

İşe alınmamanız başarısız olduğunuz anlamına gelmez


Yazar: Cengiz Çatalkaya

Etiketler: başarı, işe alım, kariyer planlama


Bir iş için mülakata girdikten sonra işe alınmak özellikle gençlerde büyük hayal kırıklığı yaratıyor ve bu genç yaşlarında hayata küsmeye başlıyorlar. Oysa işe alınmamaları çoğu zaman başarısız ve değersiz oldukları anlamına gelmiyor.İşe alınmamanın bir çok sebebi olabilir ve bunların çoğu, işe başvuran kişiyle ilgili değildir.

Bunun çok sayıda nedeni olabilir ve bu nedenlerin çoğu aslında siz o işe alınmış olsanız sizi mutsuz eden nedenler olacaktır.Mesela aday kurum kültürüyle uyuşmamış olabilir. Kurum tek lider tarafından yönetilen statik bir yapıdadır ama başvuran aday dışa dönük, yaratıcı, harika fikirleri olan biri olabilir. Oysa o şirkette işler hep liderin onayı ve isteğiyle olmaktadır. Doğal olarak bir süre sonra sıradanlık başvuru yapan yaratıcı adayı sıkacak, yaratıcı fikirlerini uygulayamamak kendisini başarısız hissetmenizi sağlayacaktır. Aslında şirket adayı işe almamakla adaya iyilik yapmıştır. Aday potansiyeline uygun bir şirket arama şansına kavuşmuştur.Aradıkları bölümün yapısıyla uyuşmamış olabilirsiniz. Bölümün yöneticisi ile elektriğiniz uymamış olabilir. İkametiniz şirketin o lokasyonuna uymamış olabilir. Yetenekleriniz şirketin beklentilerinin çok üstünde çıkmış olabilir, ücret bekletiniz şirketin ücret politikasından yüksek olmuş olabilir.

İşe alınmadığınız her iş görüşmesi kayıp değildir ve sizin başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Hatta çoğu zaman daha iyi bir kariyer yoluna doğru adım atmanızı bile sağlar. O yüzden "Neden işe alınmadım" diye kendinizi üzmeyin ve moralinizi kaybetmeyin. Yoğun rekabet ortamında, kendini geliştiren, yeteneğine güvenen herkes, kendine uygun bir işi/şirketi eninde sonunda bulacaktır. Umudunuzu, hayallerinizi, başarma gücünüzü hiç kaybetmeyin ve şu sözü unutmayın "Her işte bir hayır vardır"

29/08/2012

Cengiz Çatalkaya - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Cengiz Çatalkaya

İnsan Kaynakları Müdürü
www.yetenekvekariyer.com

Eğitim Sorumlusu ve İnsan Kaynakları sorumlusu olarak çeşitli pozisyonlarda çalıştı. Şu an bir perakende mağazalar zincirinin İnsan Kaynakları Müdürlüğü görevini yürütüyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 51633 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!