İK Blog

Özgeçmişiniz 6 saniyede sizi nasıl anlatır?


Yazar: Cengiz Çatalkaya

Etiketler: CV hazırlama, özgeçmiş


İşe alım uzmanlarıyla, bakış izleme teknolojisi kullanılarak TheLadders tarafından yapılan araştırmada, özgeçmişlerin incelenme süreleri ve işe alımcının özgeçmişin neresini incelediği araştırılmış. Araştırma sonuçlarında ilginç veriler ortaya çıkmış. Araştırmaya göre özgeçmişinizin hazırlanması ve başlıkların yeri, o kadar önemli ki, çoğu zaman yazdıklarınız görülmeyebilir bile. Özgeçmiş hazırlarken, içeriğin yanında bu içeriğin nasıl sunulduğu da önemli. Sunum derken, süslü özgeçmişlerden değil net olarak algılanabilen özgeçmişlerden bahsediyorum.

Bakış izleme teknolojisiyle yapılan araştırmada, işe alım uzmanlarının göz hareketleri incelenmiş ve bilgisayar üzerinde takip ettikleri noktalar işaretlenmiş. Bu teknolojinin daha önce web site kullanıcı deneyiminde kullanıldığını biliyorum. Bunu özgeçmişe uygulamak iyi fikir olmuş. Veriler gerçekten ilginç. Bir işe alımcı bir özgeçmişi uygun ve uygun değildir diye ön değerlendirme yapmak için ortalama 6 saniye harcıyor. Yani özgeçmişinizin 6 saniyede sizi anlatabilmesi gerekiyor. Eğer 6 saniyede anlatamazsa özgeçmişinizin değerlendirilmesi şansınızı kaybediyorsunuz. Araştırmayla aslında işe alımcılar tarafından özgeçmişlerin çoğunun hiç okunmadığı sonucuna varılabilir.

Göz hareketlerine göre yapılan incelemelerde, işe alımcıların 6 saniyede şu bölümleri gözden geçirdikleri görülmüş.

1. Ad Soyad (1 Saniye)
2. Son çalıştığınız yerdeki unvanınız ve şirketiniz (1 Saniye)
3. Bir önceki işinizdeki unvanınız ve şirketiniz (1 Saniye)
4. Bir önceki işinizdeki başlangıç ve bitiş tarihi (1 Saniye)
5. Son çalıştığınız işinizdeki başlangıç ve bitiş tarihi (1 Saniye)
6. Eğitiminiz (1 Saniye)

En çok dikkat çeken ise 1, 2 ve 3. bölüm. son ve bir önceki işyerindeki unvanı ve şirket adı. 6 Saniyede bu başlıklar inceleniyor ve olumlu bulunursa özgeçmiş daha ayrıntılı olarak incelenmek üzere aday kısmına kaldırılıyor. Eğer bu altı saniyede olumsuz bulunursa uygun değildir olarak işaretleniyor ve geniş değerlendirmeye alınmıyormuş. Türkiyede iş başvurularına gönderilen özgeçmişler büyük çoğunlukla şu hatalı sırayla gidiyor.

1. Fotoğrafınız (1 Saniye)
2. Ad Soyadınız (1 Saniye)
3. Kişisel bilgileriniz (Doğum Yeri ? Cinsiyet ? Medeni Durum, Yaş v.s.) (2 Saniye)
4. Eğitiminiz (ilkokuldan, üniversiteye) (1-2 Saniye)
5. Son çalıştığınız yerdeki unvanınız ve şirketiniz( ... )
6. Bir önceki işinizdeki unvanınız ve şirketiniz ( ... )
Bu dizilimde kişisel bilgiler ve Eğitim ön planda. Bu dizilimde iş deneyimi en sona itilmiş. Ve bu dizilime göre aday eğitime kadar taranabiliyor. İş deneyimine süre yetmiyor ve belki de yarım saniye kadar kısa bir sürede, kişisel bilgilerle ve fotoğrafla dolmuş bir önyargıyla iş deneyimine göz atılıyor. Bu çok büyük bir yanlış ve hatalı seçim yapmayı artırabiliyor. Oysaki iş deneyimi bir özgeçmişin en önemli kısmıdır. Yine yurt dışında kişisel bilgiler ve Resim kullanımı ayrımcılık olmaması adına çoğu zaman kullanılmıyor. Bizde fotoğraf en az 1 saniyeyi alıyor. Ardından kişisel bilgiler de 2 saniye alıyor. Eğitim de 2 saniyeyi alınca iş tecrübesine en son sıra geliyor ve süre bittiği için özgeçmiş eksik inceleniyor. Bu arada işe alımcının dikkatini Adres, doğum yeri, doğum tarihi gibi gereksiz ayrıntılar dolduruyor ve size ayrılan sürede çoğunlukla seçilemiyorsunuz. Bu sonuca göre Türkiye?de hazırlanan özgeçmişler çoğunlukla yanlış bir diziliş sırasına sahip ve okunmuyor.

Kendi hazırladığınız özgeçmişlerde bu durumu düzeltebilirsiniz ama Kariyer sitelerinde hazırladığınız özgeçmiş şablonunda değişiklik yapamadığınız için bu yargılamadan kurtulma şansınız pek yok. O yüzden kariyer sitelerine PDF formatında bir özgeçmiş eklemenizi tavsiye ederim. Tabi kariyer sitelerinin de bu tarz araştırmalardan haberdar olup, şablonlarını buna göre değiştirmeleri gerekiyor. Düşünülmesi gereken başka bir durum da artık özgeçmişte eğitim kısmının eskisi kadar dikkat çekmediği. Artık, iş tecrübesi ön plana çıkıyor ve eğitim geri plana düşüyor.

Bu yüzden 6 saniyede anlaşılabilecek, son iki iş deneyiminizin ön planda olduğu bir özgeçmiş hazırlamanızda çok büyük yarar var. Ad Soyad, Son çalıştığınız yerdeki unvanınız ve şirketiniz; Bir önceki işinizdeki unvanınız ve şirketiniz ; Bir önceki işinizdeki başlangıç ve bitiş tarihi; Son çalıştığınız işinizdeki başlangıç ve bitiş tarihi; Eğitiminiz kısım başlıklarını Bold veya büyük fontta hazırlayın. Fotoğrafınızı özgeçmişe göre çok büyük, renkli ve dikkat çekici yapmayın. Özgeçmişiniz 6 saniye içinde olumlu olarak seçildiyse, sonradan kendisene ayrılacak asıl inceleme süresi ise 4-5 dakika olacaktır. Bunu da göz önüne alıp, özgeçmişinizi kısa ve net hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Araştırma Linkedin profillerini ve TheLadders profillerini de incelemiş ve bu noktada Linkedin?i de yetersiz görmüş. Araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

29/06/2012

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Cengiz Çatalkaya - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Cengiz Çatalkaya

İnsan Kaynakları Müdürü
www.cengizcatalkaya.com

Eğitim Sorumlusu ve İnsan Kaynakları sorumlusu olarak çeşitli pozisyonlarda çalıştı. Şu an bir perakende mağazalar zincirinin İnsan Kaynakları Müdürlüğü görevini yürütüyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 58016 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!