İK Blog

Gerçek Mutluluk Nedir ve Nasıl Yakalanır?


Yazar: Cengiz Çatalkaya

Etiketler: kişisel gelişim


Ya çok geçmişte kalmış ya da gelecekte bir yere konumlandırıyoruz

Günümüzde yapılan araştırmalarda biz insanlar tarafında en çok aranan şeyin mutluluk olduğu konusunda bir görüş birliğine sahibiz. Aynı zamanda mutsuzluk hepimize çok korkunç geliyor ve mutsuz olmak çok kötü bir durummuş gibi algılanıyor.

Oysa hem mutluluk hem de mutsuzluk hayatın bir gerçeği. Hayatta sürekli mutlu olamayacağınız gibi sürekli mutsuz da olamayız. Hele iş dünyasında hep mutlu olmak mümkün değil. O zaman mutluluk tanımımızda bir yanlışlık var. Peki nedir doğru mutluluk?

Mutluluğa bakarken temel hatanın süreç yerine sonuca odaklanmamızdan kaynaklandığını görüyoruz. Ya çok geçmişte kalmış mutluluk ya da gelecekte bir yere konumlandırıyoruz.Ya çocukluk veya gençlik anılarımızda ya da gelecek beklentimize saklıyoruz onu.Oysa mutluluk ne gelecekte ne de geçmiştedir, mutluluk şu andadır. Mutluluk bir sonuç değil, bir süreçtir.

Bir garip durumdur mutluluk, yakalamaya çalıştıkça kaçar. Mutluluk ile ilgili en güzel tanımı Henry David Thoreau isimli filozof veriyor. Mutluluk ile ilgili bu güne kadar gördüğüm en güzel tespiti Lifehack isimli sitede gördüm. Bu çizimi Türkçe olarak düzenleyip bloguma eklemeye karar verdim. Şimdi bir daha düşünelim. Bizim sonuçlara bağlı mutluluk tanımlarımızda bir hata mı var? Peki aslında nedir kovaladığımız ve nasıl yakalanır acaba?Mutluluğu aramak, tasarlamak, kovalamak ve gelecekten beklemek yerine şu anda yaratmalıyız. Çünkü akıp giden zamanı ve hayatı sadece böyle geri kazanabiliriz.

10/02/2016

Yorum Yap

Sorularınızı veya görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

İsim:

E-posta:

Yorum:


Cengiz Çatalkaya - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Cengiz Çatalkaya

İnsan Kaynakları Müdürü
www.cengizcatalkaya.com

Eğitim Sorumlusu ve İnsan Kaynakları sorumlusu olarak çeşitli pozisyonlarda çalıştı. Şu an bir perakende mağazalar zincirinin İnsan Kaynakları Müdürlüğü görevini yürütüyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 58021 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!