İK Blog

Hayatının ve Kariyerinin Lideri Sen Ol


Yazar: Cengiz Çatalkaya

Etiketler: liderlik, kariyer planlama


Lider olmak için önce insanın kendi hayatında liderliği ele alması gerekiyor. Bunun yolu da sorumluluğu ve riski alıp kendi hayatının nasıl süreceğine kendisinin karar vermesi ile başlıyor. Ne iş yapacağına, hangi tür bir şirkette çalışacağına kişi kendisi karar vermeli. Yani bir görüşmeye gittiğinde "Niye şirketimizi tercih ettiniz" sorusuna anlamlı bir cevap verebilmesi gerekiyor. "İşe ihtiyacım vardı" tarzında farkındalık eksikliği taşıyan bir cevap kişinin hayatının lideri olmadığını ve sular kendisini nereye sürüklerse oraya götüreceği anlamına geliyor. Peki kendi hayatının ve kariyerinin lideri nasıl olunur?

1- Cesur ol ve risk al: Risk alamıyorsan ve adım atmakta korkak davranıyorsan, kariyerinde yükselemezsin ve sorumluluk sahibi olamazsın. Lider, adım atar ve yanlışın faturasını çekmeye de razı olur. Hata ve risk tüm başarıların içinde mutlaka vardır. İş hayatında risk almayıp sürekli emniyetli bölge olarak bilinen "Ben bildiğim işi yapayım" düşüncesi seni hiçbir yere götürmez ve hep olduğun yerde kalırsın. Gelişim için adım atman şart.

2- Hedef sahibi ol: Hedefin olmazsa, hep başkalarının sana biçtiği hedeflere doğru gidersin. Oysa lider kendi hedeflerini kendi seçer. İş görüşmelerinde sorulan hedeflerin nedir sorusuna genellikle cevap verilemez, en azından smart bir hedefin olmalı, hedef olduğunda nereye gideceğinizi bildiğin için enerjini verimli kullanırsın ve bir amacın olur. Liderler amaçsız olmazlar, amaçsız olanlar kendi hayatının lideri olmazlar.

3- Yaratıcı ol: Hep hazır ve önceden yapılmış kurallar üzerinden gitme. Kendin için, kendi sistemini yarat. Yaratıcılık bireyi kitlelerden ayıran en önemli şeydir. Kendine özgü ve farklı olmalısın. Herkesin yaptığını yaparak başarıya ve liderliğe ulaşılamaz. Herkesin yaptığından farklı şeyler yaparak hayatının ve kariyerinin lideri olabilirsin.Bunun için de sıradan değil yaratıcı olmalısın.4- Sosyal medyayı öğren: Artık sosyal medya diye bir gerçek var. (Aslında sosyal medya 2006 yılından beri var) Kariyer 2.0 dönemini yaşıyoruz ve bu durum Lider 2.0 kavramını da ortaya çıkarıyor. Bilgisi düşük bir insan başkalarının bilgilerine bağlı kalır ve liderliği başkasına bırakır. Teknolojinin bu kadar ilerlediği ve bilgiye çok çabuk ulaşılabildiği bir dönemde, bilgiyi kullanmayı öğrenmek gerekiyor. Kariyerin ve hayatın sosyal ağları anlayıp kullanmanı da gerektiriyor. Twitter, facebook, youtube, linkedin kullanmayı öğrenmelisin, bunların senin liderliğini nasıl geliştireceğini bir süre sonra fark etmeye başlayacaksın zaten.

5- İyimser ol, pozitif ol, umut et: Kötümser, negatif ve umut edemeyen biri, kendisinin de, kariyerinin de lideri olamaz. İyimserlik, liderliğin en önemli ışığıdır. İyimser ve pozitif olmazsan, kimse seni sevmez, kimse seni sevmezse sen de kendini sevmezsin. Sevmediğin birine liderlik vermeyeceğine göre, hayatının lideri de olamazsın! İyimser olman olaylara daha yapıcı bakmanı sağlar. Problemlere takılmak yerine o problemlere çözümler geliştirmeye odaklanırsın. Kötümserler, problemleri, iyimserler çözümleri üretir.

26/11/2013

Cengiz Çatalkaya - CVyolla.com İK Blog sayfasında İnsan Kaynakları makaleleri yazıyor.

Cengiz Çatalkaya

İnsan Kaynakları Müdürü
www.yetenekvekariyer.com

Eğitim Sorumlusu ve İnsan Kaynakları sorumlusu olarak çeşitli pozisyonlarda çalıştı. Şu an bir perakende mağazalar zincirinin İnsan Kaynakları Müdürlüğü görevini yürütüyor.

İK Blog Sayfalarımız

İş arama sürecinizde size yardımcı olacak tüm İK blog yazıları >>

İnsan Kaynakları Blog Yazarları

Paylaştıkları bilgi ve deneyimleri ile iş arama sürecinize destek verecek tüm İK blog yazarları >>

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

CVyolla.com'da 51635 üye firma eleman arıyor.


İŞ BUL


Sosyal medyada bizi takip edin!

En güncel iş ilanlarını, eğitimlerimizi, bizden haberleri ilk siz duyun!